Nowa atrakcja koło Zakopanego. Tatry zobaczysz z zupełnie nowej perspektywy
Koło zimowej stolicy Polski powstaje ścieżka w koronach drzew. Będą tam szklane balkony, siatki do wspinania i zjeżdżalnie. Ale przede wszystkim turystów mają czekać niezapomniane widoki na Tatry.
Ścieżka w koronach drzew w pobliżu Zakopanego
Sky Walk Poronin - bo taką nazwę będzie nosiła nowa atrakcja - będzie największym szklanym tarasem w Polsce, z którego będzie można zrobić niezapomniane zdjęcie na tle Tatr. Ścieżka w koronach drzew powstaje na Polanie Zgorzelisko w podhalańskiej Wsi Małe Ciche w gminie Poronin. To zaledwie 15,5 - 17,5 km drogi samochodem od Zakopanego w kierunku wschodnim (za Murzasichle).
Kładka o nachyleniu 6 st. i ok. 2,5 metra szerokości będzie miała łącznie 854 metry. Podczas spokojnego spaceru będzie można zapoznać się z lokalnymi ciekawostkami i legendami, a dla tych, którzy chcą zaznać więcej emocji, na samej górze czeka szklany taras, a także ekstremalny podwieszany plac zabaw wzorowany na pajęczych sieciach i kokonach. SkyWalk sp. z o.o. zapewnia, że całość będzie dopasowana do otaczającego krajobrazu tak, aby nie tworzyć dominanty. Zresztą nie będzie takiej potrzeby, ponieważ lokalizacja ma zapewnić bardzo dobre warunki do obserwacji najwyższych polskich gór.
Ostateczny kształt nawiązuje do tradycji góralskich w Poroninie i jego okolicy. Jednym z podstawowych elementów graficznych i równocześnie ważną tradycyjną symboliką jest serce góralskie, które łączy w sobie naturę, miłość człowieka do niej oraz ich wzajemne współistnienie. Charakterystyczne rozety, motywy kwiatowe i geometryczne oraz silnie zakorzeniona symbolika chrześcijańska nadają mu niepowtarzalny, ponadczasowy i miły dla oka charakter. Motyw serca wywodzi się z długich tradycji życia u podnóży Wysokich Tatr i jest jednoznacznie związany z tym regionem.
Spokojny spacer lub z nutką adrenaliny
Cała trasa zaczynać się będzie na wysokości 1075 m n.p.m. Po krótkim spacerze na turystów czeka dolny taras widokowy ze szklanym balkonem. Tu będzie można wybrać sposoby, którymi można dojść na sam szczyt. Pierwszy to łagodna ścieżka zaprojektowana dla tych, którzy chcą spokojnie spacerować i cieszyć się otoczeniem drzew (dostosowana dla rodzin z wózkami i osób z niepełnosprawnościami). Tu właśnie będzie można poznać regionalną kulturę i tradycje. Drugi sposób dedykowany jest tym, którzy chcą poczuć więcej adrenaliny - to skróty, które będą prowadziły po specjalnych siatkach, po których będzie się nawet można wspinać.
Po dostaniu się na szczyt, chwili odpoczynku i zrobieniu pamiątkowych zdjęć, będzie można również wybrać dwa sposoby zakończenia zwiedzania. Pierwszy, to zejście tą samą ścieżką. Drugim rozwiązaniem będzie zjazd ze zjeżdżalni. - Tym razem postawiliśmy na 2 zjeżdżalnie umiejscowione obok siebie - dzięki temu nasi Goście będą mogli urządzać wyścigi - informuje SkyWalk sp. z o.o.
Kiedy otwarcie i czy będzie można tam zaparkować samochód?
Jak przekazała Gazeta Krakowska, dojeżdżając samochodem na miejsce, będzie można zostawić go na parkingu stacji narciarskiej (i podjechać wyciągiem). Natomiast główny parking inwestycji zlokalizowany będzie przy górnej stacji wyciągu narciarskiego. Inwestor przewiduje, że dziennie atrakcję może odwiedzać nawet 3 tys. osób. Jeśli będzie taka potrzeba, dopuszcza się poszerzenie miejsca dla samochodów. Pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ale gmina planuje też uruchomienie busów, które będą dowoziły turystów na miejsce.
Przewidywany termin otwarcia to przełom tego roku, nie podano jeszcze konkretnej daty. Ta w najbliższych miesiącach ma się pojawić na stronie internetowej i mediach społecznościowych.