Nowa atrakcja turystyczna w Muszynie. To polsko-słowacki projekt
Słynąca z wód mineralnych i leczniczych Muszyna rozwija się, aby przyciągać coraz większą liczbę turystów. Już niedługo zostanie dla nich otwarta nowa atrakcja na zamku. Renowacji poddany zostanie także zabytek w partnerskim mieście na Słowacji.
Muszyna to znane polskie uzdrowisko położone tuż przy granicy ze Słowacją. Choć popularnością nie przewyższa sąsiedniej Krynicy, to również w niej znajdziemy pijalnie wody mineralnej, sanatoria uzdrowiskowe, baseny oraz parki. Działalność uzdrowiskową rozpoczęto w 1920 roku, ale jak w wielu innych miastach urządzenia uległy zniszczeniu w trakcie II wojny światowej. Wznowiono ją w 1958 roku. Leczy się tam choroby układu oddechowego i układu pokarmowego.
Muszyna to nie tylko uzdrowisko. Znajdziemy tu również ruiny zamku starostów państwa muszyńskiego z XIX w. czy podzamkowy zespół dworski z przełomu XVIII i XIX w. Zamek w latach 2020-2023 został wyremontowany i przeprowadzono jego częściową rekonstrukcję. Nadbudowano 14-metrową wieżę, na której szczycie powstał przeszklony taras widokowy. Wewnątrz znajduje się kawiarnia i sala wystawowa. Teraz, w ramach projektu "W kręgu tajemnic" w polskim mieście uzdrowiskowym, w zrekonstruowanych ruinach zamku zostaną stworzone ekspozycje muzealne. Zyska też partner Muszyny - słowackie miasto Hniezdne.
Polsko-słowacki projekt muzealny
Projekt zakłada, że w Muszynie, w odrestaurowanej baszcie zamkowej stworzona zostanie multimedialna i interaktywna wystawa dotycząca historii Państwa Muszyńskiego i całego polsko-słowackiego pogranicza. Ekspozycja ma być oparta o nowoczesne technologie: hologramy, mapping 3D i interaktywne gry.
W słowackim Hniezdnem renowacji poddana zostanie zabytkowa szkoła z 1837 roku. Znajdzie się w niej nowoczesna ekspozycja opowiadająca historię miasta. Cała wystawa ma zostać podzielona na dwie części. Pierwsza koncentrować się będzie na przeszłości. Zwiedzający dowiedzą się więcej o życiu mieszkańców Hniezdnego na przestrzeni wieków. Zobaczą zabytkowe meble, przedmioty codziennego użytku oraz artefakty związane edukacją, zdrowiem, rolnictwem i przemysłem. Część druga pozwoli odwiedzającym przenieść się w przyszłość. Odwiedzający zobaczą, jak wyglądała edukacja w czasach cesarza Ferdynanda oraz jak może wyglądać w przyszłości.
Szkolenia dla przewodników
W ramach projektu zostaną zorganizowane także warsztaty, dzięki którym 30 osób z Muszyny i Hniezdnego będzie mogła zostać lokalnymi przewodnikami turystycznymi. W trakcie szkolenia zdobędą wiedzę niezbędną do odprowadzania wycieczek po obu miastach. Powstanie także dwujęzyczna publikacja z mapami i opisami atrakcji.