Paszport tymczasowy na lotnisku to hit. 15 tysięcy dokumentów w rok

Od kwietnia 2023 roku na warszawskim Lotnisku Chopina funkcjonuje punkt, w którym wydawane są tymczasowe paszporty. Powstał z inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a pracujące w nim osoby przez rok działalności obsłużyły aż 15 tysięcy wniosków. To dobry wynik, który pokazuje, że tego typu rozwiązanie jest potrzebne i w wielu losowych sytuacjach stanowi dla podróżnych jedyny ratunek.

Zapomniałeś paszportu albo zabrałeś ze sobą nieważny dokument? Na Lotnisku Chopina w Warszawie złożysz wniosek o paszport tymczasowy.
Zapomniałeś paszportu albo zabrałeś ze sobą nieważny dokument? Na Lotnisku Chopina w Warszawie złożysz wniosek o paszport tymczasowy.Bartlomiej Magierowski/East NewsEast News

Paszport tymczasowy od ręki na lotnisku Chopina

Dokładnie 20 kwietnia 2023 roku działalność rozpoczął punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie. MSWiA uruchomiła miejsce przyjmowania wniosków o paszporty tymczasowe dla osób, które z różnych przyczyn nie mają ważnego dokumentu, a planują wyjazd zagraniczny.

Tymczasowe paszporty okazały się ratunkiem dla 15 tysięcy podróżnych - jak podawało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji to właśnie tyle osób skorzystało z usług punktu od 20 kwietnia 2023 roku do 18 kwietnia 2024 roku. Przez rok punkt odnotowywał okresy wzmożonego ruchu. Jak podaje MSWiA:

W lipcu punkt wydał 1894 paszporty tymczasowe, a w sierpniu 1846 takich dokumentów. W piątek przed feriami zimowymi padł kolejny rekord - w jeden dzień wydano 131 paszportów tymczasowych.

W jakich sytuacjach przydaje się taka usługa? Wydanie paszportu tymczasowego ratuje, gdy podróżny wylatujący za granicę zapomni właściwego paszportu z domu albo nie zauważy wcześniej, że jego dokument stracił ważność.

To także opcja dla osób, które nagle muszą lub chcą wyjechać. Punkt paszportowy odwiedzały np. babcie lecące do urodzonych za granicą wnuków, a nawet sportowcy wyruszający na zawody.

Co to jest paszport tymczasowy?

Paszport tymczasowy to dokument wydawany w określonych sytuacjach. Punkt, w którym można składać o niego wnioski, funkcjonuje tylko w jednym miejscu w Polsce.

Gdzie wyrobić paszport tymczasowy? W tej chwili można to zrobić w Warszawie, na Lotnisku Chopina, a dokładniej w strefie ogólnodostępnej Terminalu A.

Punkt MSWiA jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 20:00. W działającym obok kiosku informacyjnym są dostępne wszystkie ważne dla podróżnych komunikaty oraz wytyczne.

Wniosek o paszport tymczasowy należy złożyć u urzędnika za okazaniem ważnego biletu lotniczego. Niezbędne jest sprawdzenie tożsamości osoby, która ubiega się o dokument. Jeśli weryfikacja ta przebiegnie pomyślnie, wówczas wykonuje się zdjęcie do paszportu tymczasowego i w ten sposób zbierany jest komplet załączników do wniosku.

Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych, wniosek jest generowany elektronicznie. Wnioskujący podpisuje go na urządzeniu do składania podpisów. Za złożenie wniosku pobierana jest opłata w wysokości 30 złotych.

Jak wygląda paszport tymczasowy?

Paszport tymczasowy to dokument, który uprawnia do wyjazdu zagranicznego polskiego obywatela i pozwala mu poruszać się poza Polską. Dotyczy to zarówno planowanego urlopu, jak i nagłego wyjazdu z powodów rodzinnych czy zawodowych.

Dokument ma okładkę z Orłem i napis "Unia Europejska Rzeczpospolita Polska". Jest opatrzony napisem: "Paszport tymczasowy" (napis po polsku i angielsku). W środku nie ma danych biometrycznych. Są natomiast inne dane pozwalające na identyfikację podróżnego:

  • nazwisko,
  • imiona,
  • data urodzenia,
  • miejsce urodzenia,
  • obywatelstwo,
  • płeć,
  • PESEL,
  • wizerunek twarzy,
  • rodzaj dokumentu,
  • kraj, gdzie został wydany paszport,
  • serię i numer paszportu,
  • datę wydania i datę końca ważności paszportu,
  • nazwę organu, który wydał paszport.

Kiedy można ubiegać się o paszport tymczasowy?

Każdy wniosek o paszport tymczasowy jest rozpatrywany indywidualnie. Odpowiedź urzędników niekoniecznie musi być pozytywna. Jeśli dany przypadek nie zostanie zakwalifikowany jako "wyjątkowy", wniosek może zostać odrzucony, a ty nie zrealizujesz swoich podróżniczych planów.

MSWiA podaje sytuacje, w których można ubiegać się o paszport tymczasowy. Jest to dopuszczalne, gdy:

  • paszport lub dowód osobisty został utracony, zapomniany lub ukradziony,
  • paszport lub dowód osobisty utracił ważność.

Gdy spełniasz któryś z powyższych warunków i masz ważny bilet lotniczy (to niezbędne), wówczas jest szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku o paszport tymczasowy.

Gdzie można pojechać, mając paszport tymczasowy?

Wyrobienie dokumentu "awaryjnego" nie zawsze okaże się alternatywą dla posiadania tradycyjnego paszportu. Wynika to z faktu, że nie wszędzie jest on akceptowany.

Gdzie można pojechać, mając paszport tymczasowy? Uznają go nie tylko europejskie państwa. Dokument obowiązuje m.in. na Dominikanie, w Meksyku, na Wyspach Zielonego Przylądka, na Mauritiusie.

Polskich obywateli najbardziej interesowały jednak popularne kierunki. Jak podaje punkt MSWiA z warszawskiego lotniska, najczęściej o paszport tymczasowy ubiegali się podróżujący do Wielkiej Brytanii, Egiptu, Turcji, Włoch i Hiszpanii.

Brak paszportu nie musi przekreślać wyjazdowych planow. Na Lotnisku Chopina działa punkt MSWiA, gdzie złożysz wniosek o paszport tymczasowy.123RF/PICSEL

Jaki jest czas oczekiwania na paszport tymczasowy?

Paszport tymczasowy jest wydawany od ręki. To całkiem inna procedura niż ta, która obowiązuje w przypadku składania wniosku w urzędzie w tradycyjny sposób. Tutaj proces wnioskowania jest znacznie bardziej uproszczony.

Czas oczekiwania zależy oczywiście od obłożenia, kolejek i zainteresowania, jednak standardowo wynosi zaledwie 15 minut. Tyle niekiedy wystarczy, aby uratować sytuacje i nie musieć zmieniać planów wakacyjnych z powodu zgubionego, nieważnego czy pozostawionego w domu paszportu.

Ile jest ważny paszport tymczasowy wydany od ręki?

Paszport tymczasowy to pełnoprawny dokument, który można wydać polskiemu obywatelowi, na jego wniosek (w przypadku dziecka, na wniosek jego rodziców - obydwoje muszą na to wyrazić zgodę).

Jedną z różnic, w porównaniu z tradycyjnym paszportem, jest jego ograniczony okres ważności, tj. maksymalnie do 365 dni (a nie 10 lat jak standardowo w przypadku pełnoletnich obywateli).

Od czego zależy to, na jak długo zostanie wydany paszport tymczasowy?

  • Od obowiązujących w danym kraju wymogów - niekiedy akceptują one paszporty tymczasowe wydane tylko na 3 lub 6 miesięcy,
  • od decyzji urzędników, którzy mogą uznać, że w danej sytuacji paszport może być ważny tylko 1 dzień czy 1 tydzień.

Zgodnie z informacjami umieszczonymi na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, o paszport tymczasowy można ubiegać się nie wcześniej niż 2 dni robocze przed zaplanowanym wylotem.

Przeczytaj również:

Nietypowe pomysły na wakacje. Ile zapłacimy?Interia.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas