Plac, na którym dokonano zamachu na Juliuszu Cezarze, otwarty dla zwiedzających

Jeżeli w najbliższym czasie wybierasz się do Rymu, to masz niebywałą okazję obejrzeć z bliska plac, na którym zamordowany został Juliusz Cezar. Nowo wybudowany chodnik na poziomie gruntu pozwoli nam zobaczyć historyczną konstrukcję z bliska, a nie tak jak do tej pory, z odległości zza barierek.

Widok obszaru archeologicznego Largo Argentina na dzień przed jego ponownym otwarciem dla zwiedzających po renowacji
Widok obszaru archeologicznego Largo Argentina na dzień przed jego ponownym otwarciem dla zwiedzających po renowacjiREMO CASILLI / Reuters / ForumAgencja FORUM

Od dzisiaj zwiedzając Rzym, będziemy mogli podziwiać z bliska słynny plac w Wiecznym Mieście, dzięki ufundowanej przez dom mody Bulgari ścieżce prowadzącej bezpośrednio obok miejsca najsłynniejszego morderstwa w historii.

Miejsce z historią

Jeżeli wybierasz się do Rzymu i jesteś miłośnikiem historii, to na pewno ucieszy cię ta wiadomość. To właśnie w tym miejscu, według literatury zamordowany został w krwawym spisku Juliusz Cezar. W tym miejscu został otworzony nowy chodnik dla zwiedzających. Aby odwiedzić to miejsce, musimy zapłacić 5 euro, czyli około 22 złote.

Relacje pisarzy mówią o tym, że rzymski dyktator został zasztyletowany przez grupę pokrzywdzonych senatorów w idy marcowe, czyli 15 marca w 44 roku p.n.e. Według legendy, zmarł na centralnym placu stolicy Largo Argentina, gdzie znajdują się obecnie pozostałości czterech świątyń, wschodniego krańca portyku Teatru Pompejusza, a także kilku mniejszych obiektów.

Et tu, Brute, contra me? I ty, Brutusie, przeciwko mnie?

To właśnie w tym miejscu miały paść słynne ostatnie słowa Juliusza Cezara: „Et tu, Brute?”, i ty Brutusie? Gdy Cezar wśród swoich oprawców zobaczył swojego serdecznego przyjaciela, niektórzy historycy nawet przypuszczają ze syna, Brutusa.

Do tej pory cały ten teren znajdował się poniżej poziomu ulicy, z której można było podziwiać zabytkowe ruiny. Nie było możliwości przekroczenia ustawionych barierek w pobliżu ruchliwego skrzyżowania. Teraz odwiedzający będą mogli zejść na poziom placu po wybudowanym w tym celu nowym chodniku, aby zobaczyć konstrukcję z bliska. 

Miejsce to po raz pierwszy odkryte zostało w latach 20. XX wieku. Wtedy też odsłonięte zostały odnalezione w tym miejscu pozostałości słynnych budowli: czterech niewielkich świątyń, wschodni kraniec portyku Teatru Pompejusza oraz portyk Minucjusza, czy publiczne latryny.

Najstarsza świątynia C powstała prawdopodobnie na przełomie IV i III wieku. Przed świątynią postawiony został ołtarz datowany na 174 rok p.n.e. Największa z czterech świątyń, świątynia D, to mierząca 23,5 na 37 metrów konstrukcja, której większość znajduje się pod powierzchnią dzisiejszej via Florida.

Zamach na Juliusza Cezara

Gajusz Juliusz Cezar opisywany jest przez literaturę jako polityk, pisarz, wódz i dyktator. Dzięki namiestnictwu w Galii zdobył sławę, a dzięki pomocy swoich żołnierzy udało mu się pokonać opozycję skupioną wokół Pompejusza, aby w konsekwencji przejąć władzę w Rzymie.

Wielu nie podobały się rządy dyktatorskie Juliusza Cezara, w związku z czym, zawiązał się spisek mający na celu wyeliminowanie Cezara. Brutus oraz Gajusz Kajusz zebrali grupę zwolenników wśród senatorów, którzy w idy marcowe zasztyletowali dyktatora.

Jeżeli wybieramy się na wakacje do Rzymu, to warto zahaczyć o plac Largo di Torre Argentina i przyjrzeć się z bliska miejscu, gdzie swojego żywota dokonał jeden z najsłynniejszych cesarzy rzymskich w historii.

Nie czas tracić ducha: Żołnierz po amputacji wraca na linię frontu w UkrainieDeutsche Welle