Plan filmowy Flintstonów? Nie, to luksusowy klub w Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska pokazała niedawno projekt luksusowego klubu nad Zatoką Akaba. Jego wygląd ma wtapiać się w otaczający krajobraz. "Tak, jakby płyty tektoniczne zderzyły się".

Arabia Saudyjska w ramach kontrowersyjnej inwestycji Neom ujawniła kolejny projekt - Xaynor. Ma być luksusowym klubem nad Zatoką Akaba w północno-zachodniej części kraju, zaprojektowanym przez meksykańskie studio Sordo Madaleno Arquitectos.

Jak przekazał architekt Javier Sordo Madaleno de Haro obiekt miał być "klubem najwyższej klasy", który "przyciągnie wyjątkową społeczność najbardziej fascynujących ludzi na świecie".

Reklama

Co będzie oferował Xaynor?

Zdecydowanie to, co od razu rzuca się w oczy, to niezwykle charakterystyczny wygląd budynku. Według architektów obiekt w całości ma być wkomponowany w otaczający go krajobraz. Zaprojektowany został w dolinie i zwieńczony dużymi formami przypominającymi bloki skalne. - To tak, jakby płyty tektoniczne zderzyły się, tworząc tę wspaniałą strukturę, która wyłania się w Zatoce Akaba. Natura jest pierwszym architektem i tak naprawdę o to właśnie chodzi w Xaynor - powiedział Sordo Madaleno de Haro.

Przestrzeń ma być tak zaprojektowana, aby można było odpocząć w ciszy i odosobnieniu, a także na spotkaniach z innymi osobami. Wypoczywający będą mogli skorzystać z szeregu basenów (w tym prywatnych), restauracji, spa i centrum odnowy biologicznej. Całość uzupełniona będzie o butikowe sklepy i restauracje, a przez środek będzie biegła ścieżka prowadząca na plażę.

Saudyjczycy stawiają na turystykę

Arabia Saudyjska przez ostatnie dwa lata pokazała szereg niezwykłych projektów architektonicznych, które mają uniezależnić gospodarkę od wpływów ze sprzedaży ropy naftowej. Liczne hotele, luksusowe kurorty, mariny mają przyciągnąć najbogatszych turystów. Ich położenie w zachodniej części kraju, nad Morzem Czerwonym i jego Zatoką Akaba, mają ułatwić dotarcie tu Europejczykom, zwłaszcza tym, którzy będą przypływali statkami wycieczkowymi.

Ale oczywiście nie tylko turyści ze Starego Kontynentu są celem inwestycji. Na terenie kraju położone są dwa święte miasta - Mekka i Medyna. Mekka jest najświętszym miastem muzułmanów, celem pielgrzymów z całego świata. W 2022 roku znalazła się na 13. miejscu wśród najczęściej odwiedzanych miast świata z liczbą turystów na poziomie 10 milionów rocznie. W związku z tym infrastruktura turystyczna rozbudowywana jest także z myślą o muzułmanach, tak by odwiedzając ten kraj, mogli poznać zabytki i najważniejsze miejsca związane z islamem.

Przeczytaj także: Saudyjski sen o pustyni. Na tory wyjedzie mega luksusowy pociąg

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: neom | Architektura | Arabia Saudyjska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy