Polska Holandia zachwyca turystów. Doskonały pomysł na weekend za miastem

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi nadchodzi czas planowania letnich wyjazdów. Wiele osób marzy o podróżach za granicę, jednak warto pamiętać, że Polska również oferuje niezwykłe atrakcje na miarę ikonicznych europejskich destynacji. Jeśli chcemy poczuć klimat Holandii bez opuszczania kraju, warto rozważyć wizytę w Wielkopolsce.

Co wspólnego mają Holandia i Wielkopolska?
Co wspólnego mają Holandia i Wielkopolska?Albin Marciniak/East NewsEast News

Tu poczujesz się jak w Holandii. Wielkopolski Szlak Wiatraczny to nietypowa atrakcja na mapie Polski

Wielkopolska, a dokładniej okolice Leszna przyciągają turystów nietypową atrakcją, dzięki której region ten zyskał miano "polskiej Holandii". Chodzi o zabytkowe wiatraki, które możemy podziwiać, przemierzając Wielkopolski Szlak Wiatraczny. Co ciekawe, jest to najdłuższy tego typu szlak w Europie.

Niegdyś Wielkopolska nazywana była "zagłębiem młynarstwa w Europie", a na jej ziemiach można było naliczyć aż 12 tys. młynów wiatrowych. Obecnie przemierzając Wielopolski Szlak Wiatraczny, możemy podziwiać zaledwie 50 zachowanych, zabytkowych wiatraków, z czego większość pochodzi z końca XVII wieku lub początki XIX wieku.

Wielkopolskie wiatraki to głównie drewniane koźlaki, które wyróżniają się nie tylko wyglądem, ale i konstrukcją. W odróżnieniu od powszechnie znanych holenderskich młynów murowanych koźlaki budowane były na nieruchomej podstawie, zwanej kozłem. Pozwalała ona na obrót wiatraka w kierunku wiejącego wiatru przy pomocy specjalnego dyszla.

Jak zwiedzać Wielkopolski Szlak Wiatraczny? Istnieją dwie możliwości

Według portalu "region Wielkopolska" zwiedzanie szlaku możemy podzielić na dwie trasy:

  • TRASA I - Szlak Rydzyński, liczący 116 km (Rydzyna - Leszno - Osieczna - Krzywiń - Jerka - Racot - Kościan - Śmigiel - Wilkowice - Święciechowa - Rydzyna)
  • TRASA II - Szlak Kościański, liczący 73 km (Kościan - Racot - Jerka - Krzywiń - Łagowo - Grabonóg - Pępowo - Miejska Górka - Sarnowa - Izbice)

Na wycieczkę wybrać możemy się zarówno samochodem, jak i rowerem, jednak wówczas warto dopasować trasę do własnych możliwości.

Podczas podróży szlakiem szczególnie warta uwagi jest miejscowość Śmigiel
Podczas podróży szlakiem szczególnie warta uwagi jest miejscowość ŚmigielPiotr Dziurman/REPORTEREast News

Wielkopolski Szlak Wiatraczny - idealny pomysł na weekend za miastem

Największe skupiska młynów wiatrowych można znaleźć w południowo-zachodniej części Wielkopolski, w okolicach Leszna, Kościana i Przemętu. Szlak rozpoczyna się w Rydzynie, znanym przede wszystkim z imponującego barokowego zamku Leszczyńskich. Tam znajduje się 250-letni wiatrak Józef, który pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku.

Następnie w pół godziny rowerem lub zaledwie 8 minut samochodem dojedziemy do Leszna, gdzie przy ul. Strumykowej 3 stoi jeden z najpopularniejszych obiektów na szlaku, czyli wiatrak Antoni z I połowy XVIII wieku. Mielił on ziarno aż do 1993 roku, a jego imponująca drewniana konstrukcja wciąż zachwyca odwiedzających.

Jednym z ciekawszych punktów na trasie jest Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej, oddalonej od Leszna o około 8 km i prezentuje kompleks trzech zabytkowych wiatraków z XVIII wieku.

Podróżując szlakiem, nie możemy pominąć wiatraków w urokliwej miejscowości Śmigiel, która słynie z młynarskich tradycji. Sama jej nazwa pochodzi najprawdopodobniej albo od śmigaja, czyli młynarza, albo od śmigów, czyli skrzydeł wiatraka. Obecnie możemy podziwiać tam dwa zabytkowe wiatraki. Serwacy i Pankracy, stoją na wzgórzu, z którego rozciąga się przepiękna panorama miasta. Każdy z tych wiatraków ma swoją unikalną historię i urok, który warto poznać.

Podczas podróży po Wielkopolsce warto również zajrzeć do Wielkopolskiego Parku Etnograficznnego w Dziekanowicach, będącego oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Oprócz imponujących wiatraków z XIX wieku można zobaczyć tam zabytkowy zespół dworski, młyn wodny, drewniany kościół pw. św. Anny i Wawrzyńca z Wartkowic oraz liczne zagrody gospodarcze.

Skansen Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej,
Skansen Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej,Albin Marciniak/East NewsEast News
Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas