W Meksyku powstaje budynek inspirowany zapadliskami na Półwyspie Jukatan
Budynek zaprojektowany w Meksyku przez hiszpańskich architektów wygląda jak zapadliska charakterystyczne dla skał wapiennych na Półwyspie Jukatan. Podobnie jak naturalne formy, wypełniony jest wodą i roślinami.
ZENOTE, budynek zaprojektowany przez studio architektoniczne DNA Barcelona jako alegoria naturalnego skarbu okolic Tulum na Jukatanie, jakim są cenoty - leje zapadliskowe wypełnione słodką wodą, charakterystyczne dla obszarów wapiennych Meksyku i Kuby.
Meksykański budynek mieszkalny inspirowany naturą
Niezwykłe studnie położone m.in. w lasach Półwyspu Jukatan w Ameryce Środkowej, są zasilane przez wody podziemne i niezwykle istotne dla starożytnych Majów. Były nie tylko podstawowym źródłem wody dla ludności, ale były także związane z kultem boga deszczu i wody Chaaka. Wierzono także, że prowadzą w zaświaty. Współcześnie cenoty mają znaczenie turystyczne i rekreacyjne. Można je zwiedzać, kąpać się w nich lub nurkować. Są też zarośnięte przez roślinność. W oparciu o te mityczne obiekty architekci opracowali projekt okrągłego budynku wypełnionego roślinnością, wyłaniającego się z lasu.
Fasada budynku nawiązuje do układu warstw geologicznych w cenotach
ZENOTE to budynek mieszkalny o łącznej powierzchni niemal 22 tys. metrów kwadratowych, rozmieszczonych na czterech kondygnacjach. Na dolnej kondygnacji zlokalizowano strefę handlową z restauracją, klubem plażowym i dużym wspólnym basenem, do napełniania którego wykorzystana będzie uzdatniona woda rzeczna. Na pozostałych kondygnacjach mieści się 129 2,3 lub 4-pokojowych apartamentów. Każdy z dużym tarasem, roślinnością i prywatnym jacuzzi.
Charakterystyczna bryła budynku z centralną "cenotą" ma sprawiać wrażenie bycia otoczonym przez naturę, ale także pomaga stworzyć specjalny mikroklimat, który sprzyja obniżeniu wysokiej temperatury otoczenia bez użycia klimatyzacji.
Budynek ma być wykonany zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju i poszanowaniem różnorodności biologicznej. Wykorzystuje naturalne materiały, szczególnie z regionu Jukatanu i okolicy, co zminimalizować ma negatywny wpływ budowy na środowisko oraz ograniczyć wytwarzanie odpadów.