W Moskwie rozpoczęły się pierwsze testy autonomicznych tramwajów

Gdy za kilka lat w swoich podróżach po świecie zawitacie do stolicy Rosji, to będziecie mogli przemieszczać się po niej w pełni autonomicznymi taksówkami, tramwajami i metrem. Testy tych technologi przyszłości już trwają.

Firma Cognitive Technologies zainicjowała właśnie w tej rosyjskiej metropolii testy autonomicznych tramwajów. To wielki wyczyn, ponieważ są to drugie na całym świecie, zaraz po Niemczech, testy takiej technologii. Władze Moskwy mają ambitne plany na przyszłość. Chcą ułatwić życie mieszkańcom miasta i zadbać o ich bezpieczeństwo.

Autonomiczne tramwaje są bowiem naszpikowane najnowocześniejszą elektroniką i oprogramowaniem. Systemy czujników, kamer i radarów i LiDAR-ów w trybie rzeczywistym obserwują otoczenie pojazdów i przekazują informacje do analizy systemom sztucznej inteligencji, które podejmują decyzję. Potrafią one przewidywać nadchodzące groźne sytuacje na drogach i odpowiednio z wyprzedzeniem na nie reagować, by nie doszło do wypadku.

Reklama

„Celem wspólnego projektu firmy PC Transport Systems i Cognitive Technologies jest opracowanie tramwaju zdolnego poruszać się po moskiewskich okręgach bez motorniczego w kabinie, minimalizując liczbę wypadków i ograniczając w nich udziału czynnika ludzkiego. Połączenie czujników zawierających kamery i radary zapewnia dokładne i niezawodne wykrywanie obiektów na drodze w każdych warunkach pogodowych, bez względu na noc, deszcz, mgłę, śnieg, oślepiające światło” - powiedziała Olga Uskova z Cognitive Technologies.

Obie firmy planują prowadzić testy autonomicznych tramwajów w Moskwie przez najbliższe 2 lata. Jeśli zaplanowane zadania uda się wykonać wedle zakładanych celów, to już w 2021 roku zaczną regularnie wozić pasażerów nie tylko w Rosji, ale również w Niemczech, Czechach i Chinach.

Przypomnijmy, że podobne testy autonomicznych tramwajów rozpoczęły się w niemieckim Poczdamie we wrześniu ubiegłego roku. Tramwaj o nazwie Combino zbudowany przez specjalistów z firmy Siemens odbywa jazdy testowe na 6-kilometrowej trasie w centrum miasta, gdzie na co dzień przemieszczają się całe masy ludzi. Na pokładzie tramwaju bez przerwy znajduje się motorniczy, ale jego rolą jest tylko kontrolowanie pojazdu i przejęcie sterów w sytuacji zagrożenia. Podobnie będzie to odbywało się w tramwajach w Moskwie.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Cognitive Technologies

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy