Włochy przygotowują się na zawalenie słynnej krzywej wieży

Swoją "krzywą wieżę" ma nie tylko Piza. Słynna Garisenda w Bolonii stoi nieprzerwanie od niemal 1000 lat. Jej dni mogą być policzone. Już wcześniej mówiło się, że może runąć. Teraz władze przygotowują ludność na wypadek "nagłego i nieoczekiwanego zawalenia się wieży".

"Krzywa wieża" w Bolonii może się zawalić.
"Krzywa wieża" w Bolonii może się zawalić.roberthardingEast News

Wokół wież umieszczono czujniki akustyczne, które monitorują wszelkie dźwięki wynikające z pęknięć i ruchów. Zainstalowane zostało również wahadło, a także wstrzymano dostęp do sąsiedniej wieży Asinielli, gdzie również zapowiedziano instalację wahadła na najwyższej konstrukcji.

Dwie wieże - Gerisenda (niższa) i Asinelli (wyższa) to symbol Bolonii
Dwie wieże - Gerisenda (niższa) i Asinelli (wyższa) to symbol Bolonii123RF/PICSEL

Uzyskane wyniki miały posłużyć do sporządzenia sprawozdania półrocznego, które zostało ukończone pod koniec listopada. Sytuacja okazała się na tyle zła, że miasto wdraża plan ochrony ludności na wypadek "nagłego i nieoczekiwanego zawalenia się wieży", która widnieje w panoramie Bolonii od XII wieku.

Włochy: "Krzywa Wieża" w Bolonii może się zawalić

Zostanie wzniesiony metalowy pas ochronny, który "powstrzyma gruz powstały w wyniku możliwego zawalenia się, zmniejszy zagrożenie dla otaczających budynków i narażenie ludności, a także zablokuje dostęp do obszaru", jak stwierdziła rada miasta w oświadczeniu.

Wszystkie zabezpieczenia zostaną osadzone w ziemi i zostaną wyposażone w specjalnie zaprojektowane siatki zabezpieczające przed odłamkami skał, również wykonane z metalu i zakotwiczone w ziemi.

Ostrzeżenie o możliwym zawaleniu zostało wydane w 27-stronicowym raporcie udostępnionym CNN przez komitet naukowy monitorujący miejsce od 2019 roku. Wszystkich podstawiono w stan "wysokiej gotowości". Eksperci uważają, że "nie istnieją już warunki bezpieczeństwa umożliwiające prowadzenie działań na wieży lub w jej pobliżu, chyba że odbywa się to w ramach planu ochrony ludności".

Słynna wieża w Bolonii chwieje się. Naukowcy sprawdzili, czy grozi jej zawalenie.
Słynna wieża w Bolonii chwieje się. Naukowcy sprawdzili, czy grozi jej zawalenie.123RF/PICSEL

Choć włoskie miasto działa w szybkim tempie, to rzecznik powiedział CNN, że wieży nie grozi natychmiastowe zawalenie się. - Zachowujemy się tak, jakby to był najgorszy scenariusz, ale to nie znaczy, że tak się stanie - powiedział, dodając, że w ramach środków ostrożności obowiązuje obecnie żółty, a nie czerwony alarm, kiedy katastrofa jest nieuchronna. - Zachowujemy się tak, jakby miała się zawalić, ale nikt nie wie, kiedy to może nastąpić - mogą to być trzy miesiące, 10 lat lub 20 lat. Gdyby istniało bezpośrednie ryzyko zawalenia, ewakuowalibyśmy wszystkich - dodał rzecznik informując, że sprzęt monitorujący dostarcza odczyty co 15 minut, co oznacza, że powinni otrzymać ostrzeżenie o zawaleniu i móc ewakuować okolicę.

Być może naukowcy zdecydują się podjąć kroki zabezpieczające obiekt, jak to miało miejsce w przypadku najsłynniejszej włoskiej Krzywej Wieży w Pizie. Dzięki zabiegom inżynieryjnym udało się ją wyprostować o 40 centymetrów i wiadomo obecnie, że przetrwa przynajmniej następne 300 lat.

Bolonia: miasto dziesiątek wież

Choć obecnie historyczna część Bolonii charakteryzuje się niższą zabudową, to już w XII wieku istniało tu około 100 wież. Każda została zbudowana przez zamieszkujące miasto rodziny, próbujące ze sobą konkurować o to, kto sięgnie wyżej. Miały też znaczenie wojskowe. Do dzisiejszych czasów przetrwało 17, a jedna z nich jest charakterystycznie pochylona pod kątem 4 stopni. To tylko nieco mniej niż najsłynniejsza Krzywa Wieża w Pizie, której nachylenie wynosi 5 stopni. Co ciekawe, ta bolońska była już nachylona w XIV wieku, dzięki czemu jest wspomniana w jego "Piekle". Tablica na wieży upamiętnia poświęcony jej werset.

Wizja średniowiecznej Bolonii, zdominowanej przez dziesiątki wież mieszkalnych.
Wizja średniowiecznej Bolonii, zdominowanej przez dziesiątki wież mieszkalnych.Toni Pecoraro/CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en)Wikimedia
Lodowa kapsuła czasu. To źródło wiedzy o naszej planecieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas