Wrocław z rekordem. Lotnisko popularne jak nigdy

Port lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu ma za sobą bardzo udany rok. Odprawiając niemal 4,5 miliona pasażerów, lotnisko znacząco pobiło swój dotychczasowy rekord.

Lotnisko we Wrocławiu.
Lotnisko we Wrocławiu.Bartlomiej Magierowski/East NewsEast News

Rekordowy rok we Wrocławiu

2024 rok polskie lotniska mogą uznać za rekordowy - a przynajmniej kilka z nich, które uzyskało naprawdę świetne wyniki w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na najpopularniejszych polskich portach lotniczych mogliśmy zaobserwować duże wzrosty i sporo rekordów - wykreowała się ścisła czołówka, w której mamy przede wszystkim największe Okęcie, Kraków-Balice z ponad 10 milionami pasażerów rocznie i kilka innych "milionowych" lotnisk - m.in. Warszawa-Modlin, Gdańsk, Poznań, Rzeszów, Katowice i Wrocław.

W przypadku dolnośląskiego lotniska mamy do czynienia z naprawdę świetnym wynikiem. Władze portu lotniczego poinformowały, że obiekt obsłużył w 2024 roku niemal 4,5 miliona pasażerów. To wynik o około 600 tysięcy lepszy niż w 2023 roku. Jak podaje serwis rynek-lotniczy.pl, najbardziej obleganym dniem w poprzednim roku na lotnisku był 18 sierpnia. To właśnie wtedy lotnisko obsłużyło niemal 20 tysięcy osób w ciągu jednej doby.

Popularne kierunki

Lotnisko we Wrocławiu jest lokalnie największym "rywalem" poznańskiej Ławicy i podobnie jak lotnisko w stolicy wielkopolski oferuje typową dla takich portów mieszankę wielu połączeń niskokosztowych, kilka kierunków regularnych linii (m.in. PLL LOT i Lufthansa), a także sezonową ofertę lotów czarterowych dla klientów biur podróży. To pozwala na nie tylko utrzymywanie liczby pasażerów, ale i zdobywanie nowych, decydujących się na loty z wrocławskiego lotniska.

Wśród najpopularniejszych kierunków z Wrocławia na pierwszym miejscu należy wymienić Wielką Brytanię - polski klasyk, jeżeli chodzi o loty z naszego kraju. Na wysokim miejscu była też Hiszpania, która kusi pasażerów zarówno dłuższym wypoczynkiem, jak i wypadami w formule city-break.

Tak pracowitego i jednocześnie pełnego sukcesów roku w historii naszego lotniska jeszcze nie było. Rekordowe liczby obsłużonych pasażerów i zrealizowanych operacji lotniczych były dla nas dużym wyzwaniem, ale dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników Portu Lotniczego możemy z zadowoleniem mówić o kolejnych rekordach. 
Karol Przywara, prezes zarządu Portu Lotniczego Wrocław (za rynek-lotniczy.pl)

Sukces mimo trudności

Władze lotniska we Wrocławiu podkreślają, że osiągnięcie takiego wyniku to duży sukces, biorąc pod uwagę aktualną infrastrukturę portu. Ta jednak ulegnie poprawie, a to za sprawą remontu planowanego na końcówkę 2025 roku. To właśnie od 26 października do 4 grudnia lotnisko będzie zamknięte. Nie będą odbywały się wówczas żadne odloty i przyloty, a pasażerowie będą zmuszeni do skorzystania z innych portów. Choć będzie to dużym utrudnieniem, to remont jest konieczny w przypadku tego lotniska.

Zaplanowany jest m.in. remont płyty postojowej dla samolotów - nowa ma pomieścić 12 maszyn. Pojawi się specjalna droga szybkiego zjazdu, płyta do odśnieżania samolotów i nowa 2,5-kilometrowa droga dojazdowa do kołowania. Kluczowe dla funkcjonowania elementy muszą zostać zmodernizowane, jednak prace skutecznie uniemożliwią funkcjonowanie portu. Stąd też decyzja o jego tymczasowym zamknięciu. Całość prac ma potrwać 40 dni.

interia© 2025 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas