Zabytek Dolnego Śląska odzyska blask. Będzie co podziwiać
To miejsce każdego dnia mijają setki osób, a wiele z nich nie ma pojęcia, czym ono jest. Wkrótce jednak sytuacja ta ma się zmienić — podjęto bowiem decyzję o remoncie bastei Hioba oraz dodaniu elementów informacyjnych.
Polska to kraj pełen ciekawych zakątków, przykładem jest choćby województwo dolnośląskie — gdzie nie spojrzeć, tam albo piękne widoki, albo ciekawe zabytki, albo inne warte uwagi elementy.
W dodatku co rusz w mediach pojawiają się informacje o kolejnych interesujących odkryciach. Co jednak z reliktami, które znamy od dawna, ale popadły nieco w zapomnienie, choć są warte uwagi?
Dolny Śląsk pełen jest zabytków. Wrocławska basteja zostanie wyremontowana
Na szczęście regularnie pozyskiwane się fundusze, które umożliwiają przeprowadzenie remontów takich atrakcji, a także pozwalają na ich uświetnianie. Jednym z nich będzie teraz wrocławska basteja Hioba, która zwana jest też basteją Bernardyńską. Ta wiekowa konstrukcja (jej fragmenty liczą ponad 500 lat) zlokalizowana jest w centrum Wrocławia, tuż obok Galerii Dominikańskiej. Basteja codziennie mijana jest przez ogrom mieszkańców i turystów, którzy odwiedzają Wrocław.
Wiele osób nie wie nawet, że to ciekawy zabytek — najstarsza zachowana murowana basteja we Wrocławiu. Warto zwrócić uwagę na ten zapomniany nieco element, bo to fragment dawnych systemów obronnych miasta, którego najstarsze części datowane są na XV wiek. Wkrótce miejsce odzyska blask! Co miasto ma w planach?
Remont zabytkowych fortyfikacji Wrocławia. Basteja Hioba odzyska blask
Basteja Hioba to ruiny najstarszych fortyfikacji Wrocławia, które odsłonięto podczas budowy hotelu Panorama (1967-1971 r.). Część konstrukcji datowana jest na XV wiek (wzmianki o niej znaleziono w dokumentach m.in. z 1486 roku), ale inne elementy bastei są jednak młodsze. Fortyfikacje te bowiem przebudowywano i rozbudowywano — a także burzono (większość w 1807 r. decyzją Francuzów).
Po odkopaniu pozostałości umocnień podczas budowy hotelu Panorama zapadła decyzja o ich częściowej rekonstrukcji. Od tamtego czasu basteja zdobi centrum Wrocławia, choć popadła nieco w zapomnienie. Dwa lata temu prowadzono prace naprawcze przy jej najbardziej zniszczonych częściach, a teraz pozyskane zostały środki na szerzej zakrojone działania. Zabudowania nie tylko zostaną wyremontowane, ale do tego dojdzie też makieta z brązu, a także szklana tablica informacyjna, która zwróci uwagę na ten cenny zabytek.
Co robić we Wrocławiu? Okolice alei Słowackiego to nie tylko basteja Bernardyńska
Kontynuacja rewitalizacji obiektu została już zatwierdzona. Uzupełnione zostaną ubytki, konstrukcja muru będzie wzmocniona, zapadła też decyzja o budowie schodów, czy naprawieniu chodnika przy murze.
- Zatwierdziłem właśnie nasz udział finansowy w restauracji tego obiekt. Do tego planujemy wykonanie makiety z brązu w skali 1:100 oraz szklanej tablicy informacyjnej z ilustracją średniowiecznych murów — powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk cytowany przez investmap.pl. - Szacowany koszt prac to ok. 1,8 mln zł, ale mamy większość tej kwoty dzięki dofinansowaniu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Jeszcze w tym miesiącu czeka nas przetarg na to zadanie — dodał prezydent Wrocławia.
Jak zaznaczył Sutryk, jeśli prace ruszą jeszcze w sierpniu tego roku, to powinny zakończyć się do lata przyszłego roku. Oznacza to, że już w następne wakacje będzie można dodać do listy punktów do zwiedzenia we Wrocławiu kolejną ciekawie prezentującą się pozycję. Już teraz warto wybrać się w okolice alei Słowackiego we Wrocławiu, gdzie oprócz bastei Bernardyńskiej podziwiać można fragment fosy miejskiej, a potem udać się na wizytę do Muzeum Architektury i odpocząć w Parku Juliusza Słowackiego.