Ziemia Kłodzka. Kraina, którą warto odwiedzić tej jesieni

Pomimo powodzi na ziemi kłodzkiej i w okolicy, region w dalszym ciągu pozostaje dużą atrakcją turystyczną, przyciągając zachwycającą przyrodą, historią oraz licznymi uzdrowiskami. Branża turystyczna apeluje o nieodwoływanie wizyt. Dzięki turystom region szybciej podniesie się po katastrofie.

Południowa część Polski zmaga się z powodzią lub walczy z jej skutkami po opadnięciu wody. Wiele miejscowości zostało zniszczonych. Ucierpieli nie tylko ludzie i ich dobytki, zniszczonych zostało wiele cennych zabytków. Co prawda Polacy chętnie ruszyli z pomocą, organizowane są zbiórki, uruchomiono konta, na które można wpłacać pieniądze dla powodzian. Niestety jednocześnie wiele osób zaczęło odwoływać zaplanowane wyjazdy w regiony dotknięte powodzią.

Reklama

Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w niedzielny poranek 22 września wiceminister sportu i turystyki Piotr Borys przekazał, że na południu kraju obserwowany jest odpływ turystów, choć wiele miejscowości turystycznych, jak np. Duszniki, Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój czy Karpacz nie zostały zniszczone przez powódź. Działają również obiekty hotelowe w Szklarskiej Porębie, Świeradowie-Zdroju, Lewinie i Szczytnie.

Jeszcze przed weekendem wiele obiektów turystycznych informowało, że działają i turyści bez przeszkód mogą przyjeżdżać. - Drodzy Państwo, chcąc Was uspokoić, spieszymy podzielić się informacją, że w Polanicy nie było powodzi, miasto funkcjonuje normalnie. Na gorąco wstawiamy zdjęcia, by pokazać, że jesteśmy bezpieczni, działamy, jak do tej pory, czekamy na turystów - przekazał w mediach społecznościowych Hotel Spa Dr Irena Eris Polanica-Zdrój.

Schronisko PTTK Jagodna poinformowało na Instagramie: - Spieszymy poinformować, że my jesteśmy bezpieczni i działamy normalnie. Większość miejsc na ziemi kłodzkiej, w tym nasze schronisko, nie ucierpiało w powodzi i funkcjonuje jak dawniej. Obiekt dołączył także do apelu i przekazało, jak postąpić w przypadku wątpliwości co do stanu obiektu.

Ziemia kłodzka, doskonała propozycja na jesienny weekend

Ziemia kłodzka jest krainą historyczną położoną na południe od Dolnego Śląska. Należą do niej Kotlina Kłodzka wraz z popularnymi wśród turystów polskimi częściami Gór Stołowych i Masywu Śnieżnika, ale także Gór Bystrzyckich i Gór Olickich. Obejmuje całości Góry Bialskie, Obniżenie Ścinawki i Krowiarki i wiele innych fragmentów sudeckich pasm. Oprócz gór region znany jest z działalności uzdrowiskowej. Kuracjusze odwiedzają liczne uzdrowiska o wieloletniej tradycji powstałe wokół źródeł mineralnych, głównie szczawów. To m.in. Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Długopole-Zdrój czy Lądek-Zdrój.

Ziemia kłodzka często mylnie bywa utożsamiana z Kotliną Kłodzką, choć sam region geograficzny zajmuje zaledwie około 20 proc. Najprawdopodobniej jest to spowodowane faktem, że to właśnie Kotlina Kłodzka jest najbogatszym w atrakcje fragmentem regionu.

Ze względu na bogactwo przyrodnicze i kulturowe, nie sposób wymienić i opisać wszystkich atrakcji. Do tych najbardziej znanych należą:

  • Twierdza Kłodzko - system obronny z okresu XVII i XVIII wieku
  • Twierdza Srebrna Góra
  • XVIII-wieczna Kaplica Czaszek w Czermnej
  • Jaskinia Niedźwiedzia i pozostałości kopalni uranu w Kletnie
  • Ogród japoński w Jarkowie koło Kudowy-Zdroju
  • Park Narodowy Gór Stołowych
  • Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju

W Teatrze Zdrojowym im. Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju od 1946 r. odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy