Złota polska jesień w górach. 10 idealnych miejsc na wycieczkę
Jesień w górach jest wyjątkowo malownicza. Kiedy liście zaczynają żółknąć i czerwienić się, warto spakować plecak i wybrać się na wycieczkę. Gdzie warto wybrać się w góry jesienią? Najlepiej do miejsc, w których można nie tylko zachwycić się widokami, ale też trochę rozerwać. Na szczęście takie miejsca są nie tylko w polskich górach, ale i u naszych południowych sąsiadów.
- Wrzesień, październik i listopad w górach to wyjątkowy czas. Na szlakach jest mniej turystów, a zdjęcia z wypraw potrafią być wyjątkowo malownicze.
- Łatwo znaleźć fajne miejsca w górach na weekend, chociaż sporo osób właśnie jesień wybiera na dłuższy odpoczynek. Wiele punktów dysponuje dodatkowymi atrakcjami, które ucieszą tak dzieci, jak i dorosłych.
- Oto 10 miejsc w górach, do których warto pojechać jesienią.
Spis treści:
- Jesienny weekend na wieży Sky Walk w Świeradowie-Zdroju (Polska)
- Ścieżka w koronach drzew i jesień w Krynicy-Zdroju (Polska)
- Ścieżka w Obłokach w Dolni Moravie (Czechy)
- Jesienne widoki z wieży na Borowej (Polska)
- Błędne Skały w Górach Stołowych (Polska)
- Wieża widokowa na Baraniej Górze (Polska)
- Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew (Czechy)
- Wieża widokowa "Grzybek" w Jeleniej Górze (Polska)
- Ścieżka w Koronach Drzew (Słowacja)
- Gęsia Szyja w Tatrach Wysokich (Polska)
Jesienny weekend na wieży Sky Walk w Świeradowie-Zdroju (Polska)
Wieża widokowa w Świeradowie-Zdroju prezentuje się imponująco nawet z daleka. To najwyższa wieża widokowa w Polsce — ma aż 62 metry. Dojście do niej nie jest trudne, a wrażenia z jej szczytu są niesamowite! Widoki możemy podziwiać przez cały rok między godziną 9.00 a 19.00 (ostatnie wejście o godzinie 18.00).
To rzeczywiście "ścieżka w chmurach" — olbrzymia, drewniana konstrukcja w Górach Izerskich, ze szklaną platformą na ostatnim piętrze, na którą można wejść. Prawdziwe atrakcje dla dzieci i dorosłych to konstrukcja linowa ("Pajęcza sieć"), po której możemy się wspiąć wyżej, siatka w kształcie kropli na samej górze oraz 105-metrowa zjeżdżalnia.
Ścieżka w koronach drzew i jesień w Krynicy-Zdroju (Polska)
Jesienią warto pojechać do Krynicy-Zdroju, wejść na wieżę widokową i przejść się ścieżką w koronach drzew. Drewniana konstrukcja od razu po oddaniu do użytku w 2019 roku stała się atrakcją Beskidu Sądeckiego.
Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju ma 49,5 metra, czyli tyle co wieżowiec o 17 piętrach. Znajduje się na końcu ścieżki o długości 1030 metrów, która stopniowo pnie się w górę, aż rzeczywiście sięga ponad korony drzew, co zwłaszcza jesienią wywołuje niesamowity efekt. Wędrówkę po kolejnych stacjach uatrakcyjniają rozmieszczone systematycznie ciekawostki, zagadki i gry. Warto też wykupić zjazd na 60-metrowej zjeżdżalni.
Ścieżka w Obłokach w Dolni Moravie (Czechy)
Ścieżka w Obłokach ma wysokość 55 metrów i została wybudowana na stokach góry Slamnik, na wysokości 1116 metrów n.p.m. Widok z niej jest zatem naprawdę imponujący — nic dziwnego, że miejsce to przyciąga tak wiele osób! By odwiedzić tą popularną atrakcję turystyczną musimy udać się do miejscowości Dolni Morava — na szczęście znajduje się tylko 14 kilometrów od polsko-czeskiej granicy.
Ścieżka w Obłokach jest częścią ośrodka sportowo-rekreacyjnego. Konkretnie składa się z trzech wież, połączonych ze sobą ścieżką widokową, wybudowanych w 2015 roku. Kolejne etapy można pokonać na skróty — wybierając tunele z siatki. Dzieci ucieszy też 101-metrowa zjeżdżalnia, a fanów mocnych wrażeń znajdujący się nieopodal Bike Park.
Jesienne widoki z wieży na Borowej (Polska)
Jesień w Górach Wałbrzyskich (pasmo górskie w Sudetach Środkowych) również jest piękna. Na ich najwyższym szczycie, Borowej (853 metry n.p.m.) w 2017 roku otwarto wieżę widokową. To kolejna atrakcja na mapie Dolnego Śląska, do której jednak nie tak łatwo dotrzeć.
Na szczyt prowadzą dwa szlaki — czarny i czerwony. Ten pierwszy posiada duże nachylenie, ten drugi jest nieco łagodniejszy, ale dłuższy — z dość stromą końcówką. W drodze można zwiedzić też średniowieczne ruiny. To Zamek Nowy Dwór. Ulokowany na Zamkowej Górze zabytek jest popularnym celem romantycznych spacerów.
Błędne Skały w Górach Stołowych (Polska)
Jesienią w górach spędzimy miłe chwile z całą rodziną. Warto się wybrać w Góry Stołowe. Błędne Skały są szczególnie popularne latem, jednak mają niesamowity charakter właśnie jesienią, gdy wznosi się nad nimi mgła, a liście mienią się różnymi kolorami. Poza sezonem turystów będzie mniej, co pozwoli między innymi zaoszczędzić czas w kolejce do kasy. Miejsce znane jest również jako Wilcze Doły czy Dzikie Dziury.
Wznoszące się na wysokość 6-12 metrów skały tworzą prawdziwy labirynt, w którym momentami trzeba się pochylać, a miejscami przez niego przeciskać. Bilet normalny to wydatek 12 złotych. Za ulgowy zapłacimy 6 złotych, a dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.
Wieża widokowa na Baraniej Górze (Polska)
Co zobaczyć w Beskidzie Śląskim? Popularną atrakcją jest wieża widokowa na Baraniej Górze — metalowa konstrukcja, z której rozciąga się niesamowity wprost widok na panoramy gór trzech krajów: Polski, Czech i Słowacji. Barania Góra to drugi najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim — w drodze na niego można odpocząć w przytulnym miejscu, jakim jest schronisko Przysłop.
To o tyle interesująca wyprawa, że można na własne oczy ujrzeć źródło Wisły — w miejscu, w którym łączy się Biała Wisełka i Czarna Wisełka. Zaprawionych piechurów przyciągnie zapewne mająca około 16 kilometrów Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza na Baranią Górę. Osoby chcące zobaczyć ciekawe miejsca w górach powinny też zwiedzić Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle.
Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew (Czechy)
Jeśli komuś marzy się kolejna ścieżka w koronach drzew, Karkonosze również dysponują taką atrakcją. Złota polska jesień jest doskonałym okresem, by udać się w to najwyższe pasmo górskie Sudetów i Czech. Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew znajduje się w Karkonoskim Parku Narodowym, w miejscowości Jańskie Łaźnie (Janské Lázně).
Do pokonania jest przeszło 1300 metrów — a na końcu czeka na nas 45-metrowa wieża widokowa. Warto odwiedzić znajdujące się w podziemiach centrum edukacyjne, spróbować swoich sił na trzech przystankach adrenalinowych i skrócić sobie drogę na dół, korzystając z imponującej, 80-metrowej zjeżdżalni.
Wieża widokowa "Grzybek" w Jeleniej Górze (Polska)
Wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego w Jeleniej Górze to kolejne, interesujące miejsce, które warto odwiedzić jesienią. W sąsiedztwie 35-metrowej wieży można spokojnie odpocząć po marszu zielonym szlakiem, a nawet rozpalić ognisko i ogrzać się przy nim, zajadając smakołykami. "Grzybek" zyskał swoją nazwę za sprawą charakterystycznej, wieńczącej go kopuły.
Zgodnie z tradycją właśnie w tym miejscu Bolesław Krzywousty w roku 1111 założył gród - jest to więc istotne miejsce dla mieszkańców miasta Jelenia Góra. Turyści również będą zachwyceni malowniczym widokiem na miasto i góry. Na wieżę można wejść za darmo. Warto też odwiedzić dawny Ogród Muz, założony na wzgórzu Siodło w XVIII wieku.
Ścieżka w Koronach Drzew (Słowacja)
Kolejne miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić jesienią to ulokowana nieopodal polskiej granicy Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka na Słowacji. Usytuowana na granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego atrakcja ma ponad 600 metrów i otwarta jest codziennie od 9.00 do 17.00, z ostatnim wejściem o godzinie 16.00. Na końcu znajduje się 32-metrowa wieża, z której rozciąga się widok na Tatry Bielskie, Pieniny i Zamagurze Spiskie.
Spragnieni wiedzy mogą dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dzięki umieszczonym na ścieżce tablicom informacyjnym. Na trasie znajdują się też dwa zakątki adrenalinowe i zjeżdżalnia rurowa o długości 67 metrów. Kto przyjedzie w tę okolicę na dłużej, może też odwiedzić Jaskinię Bielańską czy Kąpielisko Termalne Wierzbów (Thermal Park Vrbov).
Gęsia Szyja w Tatrach Wysokich (Polska)
Wznoszący się na wysokość 1489 metrów n.p.m. szczyt o intrygującej nazwie Gęsia Szyja to jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach Wysokich. Prowadzący do niego szlak jest uznawany za dosyć prosty — poradzą sobie z nim również dzieci. Szlak wiedzie przez Rusinową Polanę, gdzie można odpocząć i posilić się wybornymi, ciepłymi oscypkami, sprzedawanymi w bacówce.
Jesienią cała trasa prezentuje się szczególnie urokliwie, wiodąc w dużej mierze przez las. Malownicza panorama Tatr Bielskich, Tatr Wysokich i Tatr Zachodnich warta jest wejścia na szczyt. Pięknym miejscem, które warto odwiedzić w górach jesienią jest też słynne Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr.