5 błędów, które możesz popełnić korzystając ze smartfona
Choć smartfony stały się nieodzownym narzędziem, pomagającym nam niezliczonej ilości codziennych sytuacji, użytkownicy dalej popełniają kilka prostych błędów, które mogą ich narazić na utratę danych. Na co należy uważać, jeśli mamy smartfona?
Arkadiusz Zakrzewski - specjalista pomocy technicznej oprogramowania antywirusowego AVG, przygotował 5 prostych zasad, które zwiększą bezpieczeństwo naszego urządzenia osobistego.
1. Brak antywirusa Obecnie pisanie złośliwych aplikacji na smartfony jest głównym celem hakerów. Mimo to bardzo wiele osób dalej uważa smartfony za "bezpieczniejsze" niż komputery, w związku z czym wychodzą z założenia antywirus nie jest potrzebny.
To poważny błąd, gdyż obecnie urządzenia przenośne są narażone na takie same ataki, jak "zwykłe" komputery.
Jeżeli nie jesteś przekonany do płatnych rozwiązań - możesz wybrać darmowe. Nawet takie będzie lepsze, niż żadne.
Pamiętaj, że bardzo często producenci oprogramowania antywirusowego zapewniają dodatkowe rozwiązania, takie jak: możliwość zdalnego wykasowania danych, blokowania telefonu, robienia automatycznych zdjęć potencjalnemu złodziejowi, możliwość lokalizacji zgubionego telefonu lub włączenia bardzo głośnego sygnału dźwiękowego.
2. Instalowanie aplikacji spoza Google Play
Aplikacje, które trafiły do Google Play zostały zweryfikowane i sprawdzone. Producent, chcąc sprzedawać w Google musi spełnić określone warunki, a wszystko to aby zapewnić użytkownikom większe bezpieczeństwo i stabilność pracy systemu.
Instalując oprogramowanie spoza sklepu instalujesz niewiadomą. Ufasz tylko zapewnieniom autora, iż program jest bezpieczny i działa jak należy.
3. Brak aktualizacji systemuAktualizacje powstają z trzech powodów - dodają nowe funkcjonalności, naprawiają wykryte błędy i poprawiają stabilność pracy systemu. Zapominając o regularnych aktualizacjach smartfona (dokładnie tak samo jak w przypadku komputera stacjonarnego) - narażasz swoje urządzenie na atak wirusów lub utratę danych. 4. Brak skonfigurowanych zabezpieczeń
Zwykle nie mamy czasu na konfigurację zabezpieczeń, licząc, że "akurat nam się nic nie przytrafi". To oczywiście wygodne, tylko czy bezpieczne?
Warto pamiętać, że Kod PIN jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zabezpieczenie ekranu postaci przesunięcia palcem po ekranie (to da się bardzo łatwo podejrzeć). Pamiętaj też, by wyłączyć możliwość instalowania aplikacji z niezaufanych źródeł.
5. Kopia zapasowa
Nawet najlepsze zabezpieczenia mogą zawieść, telefon może się zepsuć i wtedy stracisz wiele cennych danych. Łatwo Ci będzie odzyskać wszystkie kontakty?
Wystarczy, że raz w tygodniu podłączysz telefon na kilka minut do komputera i wykonasz kopię zapasową (wiadomości, kontakty, poczta i pliki). Możesz skorzystać z programu dostarczanego przez producenta telefonu (zawsze jest taki pakiet narzędzi np. Ovi Suite).