5 wskazówek dla kupujących tablet

Tablety biją rekordy popularności. Na półkach sklepowych pojawiło się mnóstwo nowych modeli i marek. W jaki sposób dokonać racjonalnego wyboru?

Czym kierować się przy wyborze tabletu?
Czym kierować się przy wyborze tabletu?123RF/PICSEL

W ubiegłym roku producenci sprzedali ponad 180 milionów urządzeń. Gartner szacuje, że w tym roku światowy rynek wchłonie 260 milionów tabletów. Wprawdzie palma pierwszeństwa wciąż należy do iPada, ale w sklepach nie brakuje alternatywnych rozwiązań. Doskonale widać to na przykładzie rodzimego rynku, gdzie dużą popularnością cieszą się tablety poniżej 1000 złotych. Czym zatem kierować się przy wyborze tabletu, aby wybrać odpowiednie urządzenie za rozsądną cenę? Specjaliści ze sklepu Media Zone udzielają kilku porad, które powinny być pomocne przy zakupie urządzenia.

1. Mocna konfiguracja dla ambitnych zadań

Ludzie kupują tablety w różnym celu: jako narzędzie pracy, rozrywki, zabawkę dla dziecka czy gadżet, którym można pochwalić się przed znajomymi. Dlatego należy ustalić sposób, a także miejsce korzystania z urządzenia. Poza tym warto zastanowić się czy tablet ma zastąpić komputer przenośny, a może stanowić jedynie jego uzupełnienie? Trudnym zadaniom sprosta tablet o mocnej konfiguracji sprzętowej. Z kolei terminal przeznaczony do wykonywania prostych czynności wcale nie musi być wyposażony w czterordzeniowy procesor.

2. Rozsądna cena. Nie warto przepłacać

Jeśli tablet ma być dodatkiem do koszuli Ralph Lauren oraz jeansów Diesel, nie pozostaje nic innego aniżeli zakup iPada. Osoby, które nie przywiązują wielkiej wagi do logotypów, posiadają zdecydowanie szersze pole wyboru. Co ciekawe, konfiguracja sprzętowa niektórych tabletów z niższej półki cenowej, jest na tyle mocna, że urządzenie poradzi sobie z obsługą zaawansowanych multimediów.

3. Wielkość wyświetlacza

W ostatnim czasie furorę robią tablety z 7-calowymi ekranami. Tego typu urządzenia posiadają dwa podstawowe walory w postaci niższej ceny oraz ultralekkiej wagi. To idealne terminale dla młodej generacji użytkowników, przyzwyczajonej do korzystania ze smartfonów. "Maluchy" znakomicie też zdają egzamin podczas podróży. Ale dla osób nieobytych z mobilnymi gadżetami, lepszym rozwiązaniem wydaje się być model z 10 calowym wyświetlaczem. Większy rozmiar wirtualnej klawiatury, wyższa rozdzielczość ekranu zdecydowanie podnoszą komfort użytkowania tabletu.

4. Wi-Fi może nie wystarczyć

Tablet bez dostępu do światowej pajęczyny traci wiele ze swoich walorów. Warto o tym pamiętać przy wyborze urządzenia, ponieważ wiele terminali posiada na swoim pokładzie wyłącznie modułu Wi-Fi. Jeśli w pobliżu nie ma hot-spotu lub domowy router zostanie odcięty od zasilania, użytkownik terminala zostaje pozbawiony dostępu do sieci. Takich kłopotów nie mają właściciele tabletów z wbudowanym modemem 3G lub 4G. Wprawdzie istnieje możliwość wykorzystania smartfonu jako hotspotu Wi-Fi, ale wymaga to podjęcia dodatkowych czynności. Poza tym nie każdy użytkownik tabletu jest posiadaczem telefonu z systemem operacyjnym.

5. System operacyjny

Android oraz Apple iOS to obecnie dwa najpopularniejsze systemy operacyjne dla tabletów. Pierwszy z wymienionych obsługuje urządzenia pochodzące od różnych producentów, zaś drugi pracuje wyłącznie dla iPada. Wprawdzie do walki próbuje włączyć się Microsoft z Windows 8, ale jak na razie pozostaje daleko w tyle. Wybór odpowiedniego systemu operacyjnego jest istotny głównie ze względu na ilość aplikacji dostępnych na internetowych platformach. Google Play oraz App Store oferują setki tysięcy programów  poszerzających funkcjonalność tabletów, dlatego pomiędzy Androidem i Apple iOS można postawić znak równości. Zaletą system operacyjnego Windows jest możliwość synchronizacji oprogramowania pochodzącego z tabletu i komputera PC. Należy dodać, że użytkownicy Androida czy Apple iOS mogą korzystać z bezpłatnych aplikacji do odczytu i edycji dokumentów Word czy Excela.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas