Jak sprawdzić, czy ktoś śledzi nasz telefon?

Jak sprawdzić, czy ktoś śledzi nasz telefon? W jaki sposób dowiedzieć się, gdzie trafiają przekierowane połączenia? Oto kilka sposób, aby pozyskać informacje o tym, czy ktoś szpieguje nasze połączenia i aktywności w aplikacjach.

Jak sprawdzić, czy nasz smartfon jest szpiegowany
Jak sprawdzić, czy nasz smartfon jest szpiegowany 123RF/PICSEL

Dla każdego z nas bezpieczeństwo stanowi priorytet. Zależy nam na prywatności naszej komunikacji oraz pewności, że nikt nie śledzi naszych działań. Mimo kodów zabezpieczających, odblokowanie telefonu jest niestety możliwe. Możemy jednak w łatwy sposób sprawdzić, czy nasze dane są chronione, oraz czy nie jesteśmy śledzeni. Jak to zrobić? Zacznijmy od podania odpowiednich kodów.

*#21#

Wpisując w pole wybierania numeru telefonu kod *#21# sprawdzimy czy nasze połączenia, wiadomości lub inne dane były przekazywane. Funkcja ta jest wykorzystywana często przez zazdrosnych partnerów lub rodziców, którzy chcą chronić swoje dzieci. Ofiarą praktyk przekazywania połączeń padają często osoby starsze, które pożyczają telefon nieznajomy pod pretekstem wykonania jednego połączenia. W ten sposób mogą umożliwić dostęp do informacji na temat swojego miejsca zamieszkania, rodziny, przyjaciół czy nawet wgląd do sytuacji finansowej

*#62#

Jeżeli okaże się, że nasze działania były przekazywane, za pomocą powyższego kodu sprawdzimy, gdzie trafiały nasze połączenia, wiadomości czy dane.

DALSZE PORADY NA NASTĘPNEJ STRONIE


 ##002#

Ten uniwersalny kod zablokuje wszelkie formy przekierowania, m.in na pocztę głosową - zarówno gdy nasz numer jest zajęty lub mamy wyłączony telefon. Może okazać się szczególnie przydatny w przypadku, gdy wiemy, że będziemy korzystali z roamingu. Wówczas nie zostaną nam pobrane opłaty za przekierowania do poczty głosowej.

*#06#

Aby dowiedzieć się jaki jest nasz numer IMEI, czyli indywidualnym numer identyfikacyjny telefonu, musimy wpisać powyższy kod. Znając ten ciąg liczb możemy także odnaleźć nasz telefon w przypadku kradzieży lub zagubienia. Po włączeniu urządzenia jego lokalizacja jest przekazywana do operatora, nawet jeśli karta SIM nie jest włożona. Jeżeli ktoś zna nasz numer może pozyskać informacje na temat modelu telefonu i danych technicznych.

Jak chronić telefon przed szpiegowaniem?

W jaki sposób ustrzec się przed szpiegowaniem? Ważne, aby zabezpieczyć się przed złośliwymi oprogramowaniami i zawirusowanymi aplikacjami. Warto pomyśleć o antywirusie. W listopadzie ubiegłego roku instytut AV-Test opublikował spis najlepszych programów tego typu na urządzenia z systemem Android. Wśród topowych aplikacji znalazły się Avast Mobile Security, ESET Mobile Security&Antivirus czy Kaspersky Lab Internet Security. Aplikacje te nie tylko zabezpieczą nasze dane, ale i pozwalają na blokadę dostępu do wybranych aplikacji czy połączeń z nieznajomych numerów.

Mimo wielu nowych możliwości smartfonów wciąż istnieje ryzyko, że ktoś szpieguje nasze urządzenia mobilne. Rozwiązaniem tego problemu może kontrola za pomocą kodów oraz instalacja aplikacji i antywirusów takich, jak te wymienione powyżej. Możemy także korzystać z nieco mniej popularnych, ale całkowicie zamkniętych komunikatorów takich jak Telegram, Chare, Wickr czy Signal. Ruch aplikacji jest szyfrowany, a ponadto możemy tworzyć tajne konwersacje. Warto także zwracać uwagę na dostęp do jakich informacji wyrażamy zgodę podczas instalacji nowych aplikacji. Unikajmy instalacji nieznanych programów. Wiele programów pobieranych z internetu posiada złośliwe oprogramowania, które przechwytują nasze dane. Najlepiej pobierać aplikacje ze sklepów Google Play oraz AppStore.

NA NASTĘPNEJ STRONIE - PRZYDATNE APLIKACJE


Aplikacje antyszpiegowskie

LEO Privacy

W sprawdzeniu bezpieczeństwa naszego telefonu pomogą także aplikacje takie jak LEO Privacy, która nie tylko zabezpiecza nasze dane oraz multimedia, pozwala na ukrycie treści czy dodanie blokady, ale posiada także opcję break-in-alert, która wykonuje zdjęcie osobie próbującej odblokować nasze aplikacje za pomocą niepoprawnego kodu. Dzięki temu dowiemy się, kto usiłował uzyskać dostęp do naszego telefonu.

LEO Privacymateriały prasowe

Lockwatch

Lockwatchmateriały prasowe

Inną aplikacją, działającą na podobnej zasadzie jak wyżej opisana, jest Lockwatch. Zabezpiecza ona nasz telefon kodem (wzorem, pinem lub hasłem) i w przypadku próby niepoprawnego odblokowania wysyła wiadomość e-mail ze zrobionym przednim aparatem zdjęciem osoby próbującej dostać się do naszego telefonu oraz mapą pokazującą lokalizację telefonu. Dowiemy się w ten sposób, czy ktoś z naszego najbliższego otoczenia próbuje pod naszą nieobecność przeglądać nasze prywatne treści i jednocześnie zabezpieczymy się przed kradzieżą lub zgubieniem telefonu.

Monika Kuchta

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas