Reklama

Kupujemy tablet - o czym trzeba pamiętać?

Wybierz z naszą pomocą tablet odpowiedni do twoich potrzeb. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, o czym należy pamiętać.

Na cenę tabletu wpływa każdy z jego parametrów - od rozmiarów ekranu i użytych podzespołów po rodzaj zainstalowanego systemu operacyjnego. Dobry tablet powinien mieć OS z interfejsem dostosowanym do obsługi dotykiem i gestami oraz wydajny procesor, układ graficzny i ilość RAM-u wystarczającą do płynnego wyświetlania animacji interfejsu. Liczy się też waga urządzenia i akumulator.

Aby możliwości tabletu nie były ograniczone do jego fabrycznych funkcji, urządzenie powinno zapewniać dostęp do internetowego sklepu z aplikacjami. Te, często darmowe, dodatki pozwalają ogromnie rozszerzyć funkcje urządzenia. Mogą zamienić tablet w konsolę go gier, edytor dokumentów, czytnik e-booków, gazetę z programem telewizyjnym. Lista możliwości nie ma końca.

Reklama

Tablet w cenie do 700 zł

Najtańsze urządzenia, za 150-300 zł, kupisz na Allegro. Są to tablety nieznanych w Polsce marek, w większości identyczne pod względem jakości wykonania i możliwości (zarówno sprzętu, jak i systemu operacyjnego). Najtańsze tablety mają ekran o przekątnej 7 cali wykonany w technologii opornościowej - nie obsługują gestów, tylko proste komendy dotykowe. W tanich tabletach ekrany tego typu mają dodatkowo niską precyzję i słabe kąty widzenia. Rozdzielczość 800 na 480 punktów przy tym rozmiarze ekranu nie razi oczu, ale nie spodziewaj się wysokiej jakości obrazu.

System operacyjny instalowany w większości tabletów (także droższych niż w omawianej grupie cenowej) to Android. W najtańszych urządzeniach znajdziesz Androida w wersji 2.1 i 2.2. Jest to system projektowany z myślą o smartfonach - na dużym ekranie tabletu wygląda źle i jest niewygodny w użyciu.

Producenci tabletów łagodzą tę niedogodność, stosując nakładkę graficzną na interfejs systemu. Niestety, w najtańszych tabletach brakuje tego elementu i użytkownik jest skazany na interfejs smartfonu rozciągnięty na 7 cali ekranu. Dodatkowo czasem korzystanie z tabletu jest utrudnione przez złe dobranie przycisków na obudowie urządzenia do możliwości systemu i aplikacji - niektórych programów nie da się zamknąć inaczej niż wyłączając całe urządzenie.

Sensowne minimum

Tablety kosztujące od 300 do 600 zł są lepiej wykonane niż najtańsze urządzenia. W tym przedziale cenowym znajdziesz niemal same tablety z ekranem o przekątnej 7 cali (wyjątek to Goclever TAB I101). Ogromnym usprawnieniem w stosunku do najtańszych tabletów jest zamiana technologii dotykowej ekranu na pojemnościową i wprowadzenie funkcji multidotyku. Spotkasz tu też pierwsze urządzenia działające pod kontrolą Android 2.3. Nowa wersja systemu ma m.in. wygodniejszą klawiaturę, poprawioną wydajność działania, szerszą kompatybilność z formatami wideo, lepsze zarządzanie energią. Dodatkowo, im nowszy system, tym większa kompatybilność z aplikacjami.

Cechą wspólną wszystkich tanich tabletów jest duża liczba fabrycznie zainstalowanych aplikacji. Często są to programy dobierane w chaotyczny sposób. Przed zakupem koniecznie upewnij się, czy tablet daje możliwość korzystania z Android Marketu - sklepu z aplikacjami. Niektóre tanie urządzenia zostały pozbawione tej opcji. W innych Android Marketach zastąpiono ją inną, podobną usługą, ale o znacznie uboższej bibliotece programów.

Zastosowania

Najtańsze tablety, za 200-300 zł, sprawdzą się jako czytniki e-booków, odtwarzacze muzyki i filmów dla widzów niewymagających wysokiej rozdzielczości obrazu (np. dzieci), narzędzia do obsługi poczty, radia internetowe. Do wygodnego przeglądania stron WWW potrzebny jest tablet z ekranem multidotykowym. Procesor stosowany w najtańszych tabletach nie wystarczy do obsługi najnowszych gier, ale bez problemu uruchomisz na nim starsze tytuły.

Tablet w cenie do 1500 zł

Jeśli chcesz wydać na tablet 800-900 zł, masz do wyboru inne niż 7 cali rozmiary ekranu. Możesz kupić np. tablet Prestigio PMP5080 B lub Archos Arnova 8 G2. Obydwa mają niestety dość niską, jak na przekątną 8 cali, rozdzielczości 800 na 480 punktów. Przekątną 9 cali i wysoką rozdzielczość 1024 na 800 punktów ma tablet Goclever Tab R93. Na zakup tabletu z ekranem o przekątnej 10 cali potrzebujesz co najmniej 1000 zł. Z rozmiarem ekranu pośrednio wiąże się waga urządzenia. Waga tabletu o przekątnej ekranu 7 cali powinna wynosić 300-450 gramów.

Ten i inne ciekawe artykuły w najnowszym numerze "PC Format" 03/2012

Cięższe urządzenie szybko zmęczy trzymającą go dłoń - czytanie e-booka na takim tablecie będzie bardzo niewygodne. Na wagę tabletu wpływa zainstalowany w urządzeniu akumulator - jego pojemność to kolejny bardzo ważny parametr. Nie kieruj się danymi dotyczącymi czasu pracy podawanymi przez producenta. Zamiast tego sprawdź pojemność akumulatora (w jednostkach mAh) w specyfikacji tabletu. Akumulator powinien mieć pojemność przynajmniej 2500 mAh w przypadku tabletów 7-calowych i 3000 mAh dla 10-calowych.

Średnia półka

Wśród tabletów kosztujących od 1000 do 1500 zł można znaleźć modele z Androidem 3.1 i 3.2. Jest to system od początku projektowany z myślą o tabletach. Ma interfejs o nowoczesnym wyglądzie przystosowany do dużych ekranów 10-calowych. Nowa wersja OS-u pozwala na wygodniejsze przełączanie między uruchomionymi programami. Ma całkiem nową klawiaturę, nowe menu do zarządzania podstawowymi funkcjami urządzenia (bez przechodzenia do okna ustawień) oraz zmieniony w stosunku do poprzednich wersji, bardziej funkcjonalny pasek powiadomień o nowych e-mailach, wiadomościach itp.

Do płynnej pracy Android 3 musi być wspierany przez dwurdzeniowy procesor o zegarze co najmniej 1 GHz - oraz przynajmniej 512 MB pamięci RAM. W tabletach kosztujących mniej niż 1000 zł stosowane są procesory jednordzeniowe (często o taktowaniu poniżej 1 GHz) oraz mniejsza ilość pamięci RAM (najczęściej 256 MB). Wśród tabletów kosztujących mniej niż 1500 zł nie ma zbyt dużego wyboru modeli wyposażonych w modem 3G - w zasadzie warto wskazać tylko dwa urządzenia Prestigio PMP7074 B 3G i Archos Arnova 7c G2 - oba kosztują mniej niż 1000 zł, są dość ciężkie i mają Androida w wersji 2.3.

Filmy lub GPS

Tablety z ekranem 10 cali znakomicie nadadzą się do oglądania filmów - dokonując zakupu, zwróć uwagę na kompatybilność z różnymi formatami wideo oraz pojemność wbudowanej pamięci flash, a także na rozmiar baterii. 7-calowy tablet z pojemnościowym ekranem multidotykowym możesz też wykorzystać jako wygodną nawigację GPS. W Android Markecie znajdziesz kilka aplikacji do nawigowania po polskich drogach. Multidotkowy ekran sprawdzi się też w przeglądaniu internetu. Jeśli kupisz urządzenie z dwurdzeniowym procesorem i Androidem 3.0, możesz bez problemu uruchamiać najnowsze gry i oglądać filmy HD.

Tablet w cenie od 1500 zł

Wśród tabletów kosztujących powyżej 1500 zł dominują urządzenia a ekranem o przekątnej od 9,4 do 10,1 cala. Jeśli poszukujesz tabletu z ekranem 7-8-calowym, wybór jest niewielki. Za 1600 zł kupisz Samsunga Galaxy P1000 - tablet wygodny, ale dość leciwy i działający pod kontrolą Androida 2.2. Za około 2500 kupisz tablet HTC Flyer o nienagannym wykonaniu i z funkcją pisania ręcznego po ekranie za pomocą dołączonego rysika. Flyer, podobnie jak Galaxy, korzysta ze starszej wersji Androida (2.3), ale ma bardzo wygodną i ładną nakładkę graficzną na interfejs.

Znajdź różnice

Kupując tablet o przekątnej ekranu 10 cali (lub zbliżonej), możesz wybierać spośród kilkunastu modeli. Co ciekawe, pod względem oferowanych funkcji urządzenia są bardzo do siebie podobne. Mają ten sam system (Android 3.1 lub 3.2), a co za tym idzie, taki sam interfejs oraz taką samą rozdzielczość multidotykowego ekranu: 1280 na 800 punktów. Różnią je parametry niektórych podzespołów. Procesor (obowiązkowo dwurdzeniowy) może być taktowany zegarem od 1 GHz do 1,4 GHz. W sklepach znajdziesz też pierwsze tablety z procesorami czterordzeniowymi, np. Asus Transformer Prime. Optymalna pojemność pamięci RAM to 1 GB, a pojemność pamięci flash powinna wynosić co najmniej 16 GB. Niektóre tablety możesz kupić w kilku wersjach, o różnej pojemności pamięci. Część urządzeń ma wytrzymałą, metalową obudowę, która czasem negatywnie wpływa na wagę urządzenia. 10-calowy tablet powinien ważyć poniżej 700 gramów, jak Samsung Galaxy 10.1 (560 g) czy Asus Transformer Prime (586 g).

Tablet protoplasta

Alternatywą dla tabletu z Androidem jest iPad firmy Apple (urządzenie to zapoczątkowało aktualną modę na tablety). Dotychczas producent wydał dwa modele tego urządzenia. Najnowsza ma ekran o przekątnej 9,7 cala i rozdzielczości 1024 na 768 punktów, dwurdzeniowy procesor o zegarze 1 GHz i 512 MB RAM-u. Wbudowany akumulator jest niezwykle wydajny - tablet może odtwarzać filmy przez 774 minuty (pomiar przeprowadzony w naszym laboratorium).

iPada charakteryzuje bardzo wysoka jakość wykonania, bardziej intuicyjna obsługa niż w przypadku Androida, nienaganna płynność działania interfejsu oraz większa oferta sklepu z aplikacjami (AppStore). Z drugiej strony użytkownik ma niewielkie możliwości modyfikowania funkcji i działania tabletu za pomocą aplikacji - tablety z Androidem są pod tym względem bardziej otwarte. iPad jest też dość drogim urządzeniem. W wersji bez modułu 3G i z pamięcią 16 GB kosztuje co najmniej 2600 zł.

Tego nie kupuj

Tablety z systemem Windows 7 zamykają nasz poradnik. Wspominamy o nich tylko z dziennikarskiego obowiązku. Zdecydowanie nie warto się nimi interesować. Są drogie, ciężkie i bardzo niewygodnie się ich używa. Interfejsu systemu operacyjnego nie tworzono z myślą o obsłudze palcem na ekranie dotykowym. Nie pomagają nawet specjalne nakładki graficzne, zmieniające zresztą wygląd tylko podstawowych funkcji.

Anna Zdunek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy