System Android - garść istotnych porad i wskazówek
System operacyjny Google Android choć na pozór wydaje się prosty i oczywisty, skrywa kilka ciekawostek. Oto garść porad i wskazówek wpływających na jeszcze szybszą i beztroską pracę.
1. Usuwaj nieużywane aplikacje
Większość telefonów oraz tabletów z Androidem posiada pewną ilość już zainstalowanych aplikacji. Choć większość z nich jest bez wątpienia istotnych i potrzebnych, znajduje się wśród nich wiele programów, których nie będziemy nigdy używać.
Jeśli zależy nam na miejscu w telefonie i chcemy by system Android działał sprawnie, warto rozeznać się w zainstalowanym oprogramowaniu. Wielu operatorów sieci komórkowych sprzedaje urządzenia mobilne z własnymi aplikacjami. By usunąć niektóre z nich należy nacisnąć daną ikonę, a następnie przejść do szczegółowego menu aplikacji. Tam będziemy mogli trwale je usunąć.
Uwaga - niektórych aplikacji nie da się odinstalować. W takiej sytuacji pomoże nam opcja "wyłącz", co spowoduje ukrycie ich w interfejsie np. telefonu i zwolni tym samym potrzebne zasoby systemowe.
2. Zarządzaj aplikacjami ze strony WWW
Mało kto wie, że Android w przeciwieństwie do systemu iOS pozwala na zarządzanie zainstalowanymi aplikacjami za pośrednictwem komputera i strony WWW. By mieć taką możliwość należy uruchomić witrynę sklepu Google Play w przeglądarce internetowej.
Pozwoli nam nie tylko zdalnie zainstalować dowolną aplikację lub grę na urządzeniu, ale także odinstalować te niepotrzebne. Wystarczy się zalogować na konto użytkownika, podane na urządzeniu mobilnym. Co ciekawe, jeśli posiadamy na swoim koncie wiele urządzeń z Androidem, strona umożliwi nam ich wybór. Jest to spore ułatwienie, jeśli akurat nie chce nam się sięgać po telefon.
3. Pamiętaj o widżetach
Użytkownicy Androida mają możliwość dodawania tzw. widżetów do ekranu głównego. Są to graficzne nośniki informacji, którą łączą w sobie proste oraz złożone funkcje danej aplikacji.
Androidowe widżety możemy umieścić na naszych ekranach telefonów. W zależności od modelu z jakiego korzystamy, segregowanie widżetów może wyglądać inaczej. Najczęściej jednak jest to dosyć proste.
Wszystko co musimy zrobić, to po prostu nacisnąć i przytrzymać ekran główny, a następnie wybrać interesującą nakładkę. Nowe telefony posiadają prawdziwe zatrzęsienie widżetów, z których bez wątpienia odnajdziemy te nie tylko upraszczające pracę na telefonie, ale także przyspieszające jego obsługę.
4. Zainstaluj program antywirusowy
System Android jest znacznie bardziej otwarty niż jego bezpośredni konkurent firmy Apple. Fakt, że przypomina on bardziej desktopowe systemy komputerowe, czyni go bardziej podatnym na ataki złośliwego oprogramowania. Choć firma Google ma wbudowane wiele silnych zabezpieczeń, wciąż warto zainstalować zewnętrzny program antywirusowy renomowanej marki.
Wśród najczęściej wybieranych programów zabezpieczających są m.in. Bitdefender, Kaspersky Security Cloud, McAfee AntiVirus czy słynny Norton 360 Deluxe. Większość z wymienionych systemów, jest także dostępnych na komputerach stacjonarnych.
5. Włącz funkcję "znajdź moje urządzenie"
Zgubienie lub kradzież telefonu nie należą do rzadkich rzeczy. Na szczęście system Android umożliwia zlokalizowanie naszego urządzenia.
W zależności od tego jaki telefon posiadamy, powinniśmy się zalogować się do odpowiedniej aplikacji przez przeglądarkę komputera. Oczywiście, żeby funkcja ta była możliwa, musimy odpowiednio wcześnie przygotować się na taką okoliczność: uruchomić odpowiednią opcję w smartfonie, a także na stałe włączyć w nim GPS-a.
Po zalogowaniu się możemy spróbować namierzyć nasz telefon. Jego położenie (jeśli jest włączony), powinno pokazać się na mapie. Dokładność namierzenia jest bardzo duża - margines błędu to zazwyczaj około 100-150 metrów, co oznacza, że nie powinniśmy mieć dużego problemu z namierzeniem złodzieja.
6. Pamiętaj o aktualizacjach
Na sam koniec pozostawaliśmy pewną oczywistość. Warto pamiętać, że firma Google wciąż pracuje nad tym, by usprawnić i rozszerzać możliwości systemu Android. Aktualizowanie oprogramowania wiąże się nie tylko z dostępem do nowych funkcji i możliwości urządzenia, ale przede wszystkim wpływa na jego bezpieczeństwo.