3 najlepsze aplikacje do rozpoznawania ptaków ze śpiewu i ze zdjęcia
Wakacyjne dni sprzyjają spacerom, podczas których możemy zanurzyć się w przyrodzie, chodzić z głową w chmurach i relaksować się słuchając śpiewu ptaków. Nie każdy musi mieć jednak wykształcenie ornitologiczne, czy równie ogromną wiedzę. Z pomocą przychodzą liczne aplikacje, które można zabrać ze sobą i rozpoznać jaki gatunek aktualnie daje koncert. Poniższe zestawienie zawiera najlepsze aplikacje do rozpoznawania ptaków.
BirdNET - aplikacja, która rozpoznaje ptaki po śpiewie
Aplikacja będąca dziełem Cornell Lab of Ornitology i Politechniki w Chemnitz ma już ponad 1 mln pobrań w Google Play. Nie jest to zaskakujący wynik biorąc pod uwagę bardzo trafne klasyfikowanie ptaków za pomocą ich odgłosów. W bazie znajduje się około 3 tys. najpopularniejszych gatunków ptaków z całego świata.
Po włączeniu aplikacja od razu zaczyna nagrywanie. Aby przeanalizować dźwięk trzeba wcisnąć pauzę i zaznaczyć fragment zapisu dźwiękowego, który ma być przeanalizowany. Następnie aplikacja informuje nas o gatunku ptaka. Dużą zaletą jest możliwość przeczytania informacji o wybranym ptaku. Kiedy klikniemy na wynik, aplikacja przenosi nas do odpowiedniego hasła na Wikipedii. Choć informacje na Wikipedii są w języku angielskim nic nie stoi na przeszkodzie aby zmienić język na polski.
Aplikacja jest spolszczona, ale jej intuicyjna obsługa sprawia, że możemy nawet nie zwrócić uwagi na napisy. Aby zwiększyć dokładność wyniku, najlepiej nagrywać w miejscu, gdzie nie ma zbędnych odgłosów w tle. Nagrywanie przy ruchliwej ulicy obok rozmawiających ludzi najprawdopodobniej się nie powiedzie.
Merlin Bird ID - rozpoznawanie ptaków po śpiewie i ze zdjęcia
Melin Bird to kolejna aplikacja The Cornell Lab. Pozwala na rozpoznanie ponad 10 000 gatunków zarówno po dźwięku, jak i po obrazie. Nie ważne, czy jesteś w jednej z Ameryk, Europie, Azji, Afryce czy Oceanii, gatunki ptaków nie będą miały przed tobą tajemnic. Aby zidentyfikować ptaki po odgłosie należy nagrać dźwięk, podobnie jak w BirdNET, unikając nadmiernych dźwięków otoczenia. Identyfikacja po zdjęciu wymaga najczęściej, aby fotografowane zwierzę zajmowało przynajmniej połowę wielkości kwadratu.
Po uruchomieniu aplikacja poprosi o wybranie sugerowanego regionu, do którego przypisana jest baza dźwięków. W naszym kraju domyślnie będzie to Europa, gdzie dostępnych jest 675 gatunków ptaków. Region ten obejmuje także Bliski Wschód oraz Afrykę Północną. Można też pobrać wszystkie odgłosy, jeśli będziemy chcieli odwiedzać inne kontynenty.
Jeśli jesteś fotografem, lub po prostu lubisz robić zdjęcia ptakom, możesz też pomóc w rozwoju bazy dostępnych zwierząt.
Google Lens - rozpoznawanie nie tylko ptaków
Choć aplikacja ma wiele funkcji, jest przydatna również w rozpoznawaniu zwierząt, w tym ptaków. Jest niezwykle popularna, pobrana została już ponad 1 mld razy. Również pozytywna ocena 4,5 przy ponad 1,5 mln opinii zachęca do wypróbowania. Można wgrać już wykonane zdjęcia z galerii lub zrobić zdjęcie aparatem. Przetwarzane są zdjęcia dostępne w internecie, a w przypadku złego wyniku łatwo można porównać wyszukane zdjęcie z rzeczywistym wyglądem ptaka. Dostęp to tak ogromnej bazy danych sprawi, że chcąc zdobyć informacje o wybranym gatunku, dostajemy ją oraz razu.
Powyższe aplikacje zbierają najlepsze opinie wśród licznych użytkowników. Osobiście, od wielu miesięcy używam BirdNET i również mogę potwierdzić jej skuteczność, ale po testach zdecydowanie wszystkie trzy zostają na moim smartfonie.
Nie zawsze jesteśmy w stanie zobaczyć śpiewającego ptaka czy zrobić mu zdjęcie. W związku z tym warto mieć możliwość nagrania jego śpiewu. Na szczęście wiele osób potwierdza, że te oferujące identyfikację ptaków ze zdjęć są w stanie w miarę dokładnie rozpoznać ptaki nawet z niego gorszych zdjęć. Najlepiej przetestować wszystkie i wybrać tę, która nam najbardziej odpowiada.