Dlaczego doszło do wielkiego trzęsienia ziemi w Maroku?

W Maroku 8 września doszło do tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi o sile 6,8 w skali Richtera. Naukowcy zaznaczają, że było to największe trzęsienie od 123 lat, które nawiedziło kraj. Specjaliści wyjaśniają, jak do tego doszło.

W Maroku doszło do tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi. Co je spowodowało?
W Maroku doszło do tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi. Co je spowodowało?Nathan Laine/Bloomberg via Getty ImagesGetty Images

Do trzęsienia ziemi doszło około 75 km od Marrakeszu w pobliżu miasta Adassil, które znajduje się w górach Atlasu Wysokiego. Niestety z powodu kataklizmu śmierć poniosło prawie 3 000 osób. Pełna skala zniszczeń jeszcze nie została ustalona, wciąż przeprowadzane są akcje ratownicze. Ponadto w trakcie trzęsienia zniszczeniu uległo wiele zabytkowych budynków.

Jak powiedziała dr Carmen Solana z University of Portsmouth dla Science Media Centre: - Trzęsienia ziemi w Maroku nie są niczym niezwykłym, ale to jest znacznie większe i znajduje się blisko dużego miasta Marrakesz. Podobnie jak w przypadku wielu innych miast w regionie, stare budynki nie mają konstrukcji antysejsmicznej, a zatem są bardzo niebezpieczne.

Co wywołało trzęsienie ziemi w Maroku?

Maroko znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie styku tektonicznej płyty afrykańskiej i płyty euroazjatyckiej. W tym miejscu obie gigantyczne struktury doprowadzają do powstania kombinacji sił bocznych i ściskających, które są skoncentrowane w strefie znanej jako strefa uskoku Azorsko-Gibraltarskiego.

Napierające na siebie płyty doprowadziły na przestrzeni milionów lat do powstania gór Atlas, które biegną przez Maroko, Algierię i Tunezję - struktury zbliżają się do siebie w tempie około 1 mm na rok. Tego typu ruch powoduje ogromne tarcie.

Naukowcy wskazują, że trzęsienie ziemi w Maroku było wynikiem procesów zachodzących w uskoku odwróconym. Powstaje on, kiedy powierzchnia uskokowa zapada się w kierunku skrzydła wiszącego. W pewnym momencie dochodzi do nagłego przesunięcia się skał w wyniku powstałego naprężenia, które z kolei uwalnia bardzo dużą ilość zmagazynowanej energii.

Jak napisał prof. Jesús Galindo-Zaldivar z Universidad de Granada dla The Conversation: "Magnituda 6,8 oznacza, że uskok odpowiedzialny za to trzęsienie ziemi ma prawdopodobnie około 30 km długości. Oszacowanie to uwzględnia zależności między długością aktywnego uskoku a wielkością trzęsień ziemi".

Prof. Galindo-Zaldiva twierdzi również, że w tym regionie od dłuższego czasu nie notowano większych trzęsień ziemi, co wiązało się z gromadzeniem naprężeń i energii wewnątrz skał.

Jednocześnie BBC ostrzega, że w najbliższym czasie mogą pojawić się także wstrząsy wtórne, które mogą doprowadzić do zawalenia się już uszkodzonych budynków. Będzie to skutkować utrudnieniem prowadzenia akcji ratowniczych. Największy wstrząs wtórny do tej pory miał magnitudę 4,9.

Wstrząsy wtórne mogą być wynikiem oddziaływania innych uskoków, które "otrzymują" uwalniane naprężenia z głównego uskoku. Poprzez wstrząsy pozostałe uskoki dostosowują się do nowej sytuacji geologicznej. Tego typu ruchy mogą pojawiać się miesiące, a nawet lata po wystąpieniu głównego trzęsienia ziemi.

Szkolenie ukraińskich żołnierzy. "Najtrudniej jest przetrwać pierwszy szturm"Deutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas