Morze Śródziemne niemal wyschło. Później przyszedł potop
Ponad 5 mln lat temu ówczesne Morze Śródziemne było rozległym obszarem solnisk. Nowe badanie dostarcza przekonujących dowodów na to, że okres ten zakończyła megapowódź, które ponownie napełniła akwen.
Morze Śródziemne jest niezwykle ciekawym zbiornikiem pod względem geograficznym. Nie dość, że oddziela dwa kontynenty, to jest pozostałością dawnego Oceanu Tetydy, który zanikał w miarę jak Afryka zbliżała się do Europy. Za miliony lat najprawdopodobniej zaniknie, gdy Afryka zderzy się z Europą.
W historii Ziemi znamy okres, gdy Morza Śródziemnego praktycznie nie było. Mowa o kryzysie zasolenia w okresie mesyńskim. Poziom osadów soli osiągnął wówczas nawet 2 kilometry przy jednoczesnym spadku wody w większej części basenu. Naukowcy uważają, że okres ten rozpoczął się ok. 5,96 mln lat temu i trwał przez około 630 tys. lat. Zakończył się mniej więcej 5,3 mln lat temu.
Morze Śródziemne niemal wyschło. Napełniła je megapowódź
Nowe dowody naukowe wskazują, że kryzys zasolenia zakończył się w niezwykle efektowny sposób. Międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował szereg formacji geologicznych wokół południowo-wschodniej Sycylii, które wskazują na ogromną powódź, jaka miała miejsce w tym regionie.
Megapowódź w Zanklu była budzącym podziw zjawiskiem naturalnym, którego szybkość przepływu i prędkość przepływu przyćmiewały wszystkie inne znane powodzie w historii Ziemi. Nasze badania dostarczają jak dotąd najbardziej przekonujących dowodów na to niezwykłe wydarzenie.
Przez wiele lat naukowcy uważali, że okres suszy zakończył się stopniowo, a Morze Śródziemne wypełniało się stosunkowo spokojnie przez 10 tys. lat. Ta idea została zakwestionowana przez odkrycie zagłębienia erozyjnego rozciągającego się od Zatoki Kadyksu do Morza Alborańskiego. Wskazywało ono na pojedynczą, ogromną powódź trwającą od 2 do 16 lat, która zyskała miano megapowodzi Zankla. Według szacunków podczas tego wydarzenia natężenie przepływu wynosiło od 68 do 100 Sverdrupów (Sv). 1 Sv równa się jednemu milionowi metrów sześciennych na sekundę.
W badaniu, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Communications Earth & Environment naukowcy połączyli odkryte formacje geologiczne z danymi geofizycznymi i modelowaniem numerycznym. Udało się stworzyć najpełniejszy jak dotąd obraz wielkiego potopu.
Te odkrycia nie tylko rzucają światło na krytyczny moment w historii geologicznej Ziemi, ale także pokazują trwałość form terenu przez pięć milionów lat. Otwiera to drzwi do dalszych badań wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego.
Źródło: Uniwersytet w Southampton
Publikacja: Aaron Micallef et al, Land-to-sea indicators of the Zanclean megaflood, Communications Earth & Environment (2024).DOI: 10.1038/s43247-024-01972-w
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!