Reklama

Naukowy jubileusz. Odkryliśmy już 50 000 gatunków pająków

W „Światowym Katalogu Pająków” prowadzonym przez Muzeum Historii Naturalnej w Bernie możemy już znaleźć aż 50 000 różnych gatunków tych stworzeń. Jak twierdzą autorzy spisu, jesteśmy właśnie w połowie drogi do opisania ich wszystkich, a patrząc na obecne tempo kolejnych odkryć, całą listę zapełnimy w ciągu najbliższych 100 lat.

Nie od dziś wiadomo, że pająki wywołują u ludzi całkowicie odmienne emocje. Te niewielkie zwierzęta, które możemy spotkać dosłownie w każdym zakamarku naszej planety tak bardzo fascynują jednych jak mocno przerażają drugich, dzieląc nasze społeczeństwo na dwie grupy.

Dziś każda z nich może mieć aż 50 000 argumentów potwierdzających swoje przekonania, gdyż właśnie tyle różnych gatunków tych stworzeń oficjalnie odkryto. Co więcej, według szacunków ekspertów drugie tyle unikalnych osobników wciąż czeka na odnalezienie i identyfikację.

Reklama

Jak możemy przeczytać na stronie Muzeum Historii Naturalnej w Bernie, tempo z jakim są opisywane nowe gatunki ciągle rośnie, więc odkrycie pozostałych, nieznanych nam obecnie okazów zajmie mniej niż 100 lat. Dla porównania pierwsze 50 000 osobników zidentyfikowaliśmy w ciągu 265 wiosen.

Jubileuszowym, 50-tysięcznym gatunkiem został pochodzący z Ameryki Południowej Guriurius minuano. Co ciekawe, jego nazwa pochodzi od nazwy wymarłych już rdzennych mieszkańców wspomnianego regionu.

Warto wspomnieć, że wgląd do "Światowego Katalogu Pająku" jest całkowicie bezpłatny i każdy może znaleźć tam doprawdy wyjątkowych przedstawicieli tego rzędu takich jak wyglądający niczym z uniwersum Harry’ego Potera Eriovixia gryffindori czy iście bajkowy Maratus nemo nazwany po tytułowym błazenku z filmu "Gdzie jest Nemo?".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pająki | zwierzęta

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy