Rośliny pojawiły się na Ziemi znacznie wcześniej, niż dotychczas sądziliśmy

Nasza piękna planeta skrywa przed nami jeszcze tak wiele niezwykłych tajemnic. Pragniemy eksplorować obce światy, odkrywać ich historię i poszukiwać tam śladów życia, a wciąż praktycznie nic nie wiemy o Ziemi.

Rośliny pojawiły się na Ziemi znacznie wcześniej, niż dotychczas sądziliśmy
Rośliny pojawiły się na Ziemi znacznie wcześniej, niż dotychczas sądziliśmyGeekweek

Najnowsze odkrycie jest na to najlepszym dowodem. Otóż złożone, wielokomórkowe organizmy pojawiły się na Ziemi znacznie wcześniej, niż do tej pory sądziliśmy. Te niezwykłe wieści naukowców Swedish Museum of Natural History kolejny raz przesuwają wstecz datę początków życia na naszej planecie.

Chociaż jesienią 2016 roku z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie ogłosili na łamach czasopisma Precambrian Research odkrycie szczątków organizmów jądrowych sprzed ponad 2,7 miliardów lat, miliard lat wcześniejszych, niż najstarsze znane do tej pory, to teraz mamy tutaj do czynienia z życiem bardziej złożonym i zorganizowanym.

Badania były prowadzone w Chitrakoot w środkowych Indiach. Odkryto tam skamieliny glonów z rodziny krasnorostów, które tworzyły tzw. stromatolity, pozostałości aktywności sinic, pochodzące sprzed 1,6 miliarda lat. Oznacza to, że przesunięta została data powstania roślin wykorzystujących zjawisko fotosyntezy o aż 400 milionów lat wstecz.

Naukowcy ze Swedish Museum of Natural History w Sztokholmie w swoich badaniach skorzystali z pomocy tomografii komputerowej. Pozwoliła im ona ustalić, że w skamielinach znajdują się struktury wewnętrzne i ściany komórkowe typowe dla organizmów wielokomórkowych.

Zdjęcie rentgenowskie odkrytych wielokomórkowców. Fot. Stefan Bengtson.

Prawdopodobnie są to wczesne chloroplasty i organelle, które zajmują się fotosyntezą. Odżywiania się właśnie tą metodą rośliny mogły nauczyć się od wcześniej istniejących i świetnie egzystujących na Ziemi sinic.

Chociaż w przypadku tego odkrycia nie natrafiono na DNA roślin, co utrudnia stuprocentowe potwierdzenie tego faktu, to jednak i bez tego, ponad wszelką wątpliwość przypominają one to, co wiemy o morfologii i budowie krasnorostów. Tak więc możemy już powoli zacząć na nowo rysować drzewo rozwoju ziemskiego życia.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. SMNH/Stefan Bengtson

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas