Samica rekina wielorybiego oficjalnie największą rybą w naszych oceanach

A przynajmniej spośród tych które znamy, bo morskie głębiny zapewne kryją przed nami jeszcze wiele niespodzianek. Pytanie tylko, czy tak dużych jak to ostatnie odkrycie?!

Samica rekina wielorybiego oficjalnie największą rybą w naszych oceanach
Samica rekina wielorybiego oficjalnie największą rybą w naszych oceanachGeekweek

Rekiny wielorybie są ogromne i wiemy to od dawna, jednak do tej pory obserwowaliśmy swoistą walkę płci, bo naukowcy nie byli w stanie wiarygodnie ocenić, kto jest większy - samce czy samice. Wiedzieliśmy jedynie, że dorosłe osobniki osiągają średnio 8-9 metrów długości, a największy wiarygodnie zmierzony osobnik tego gatunku mierzył... 18,8 m długości (do naukowców regularnie docierały informacje o rekinach wielorybich mierzących ok. 20 metrów i ważących ponad 30 ton, ale niestety nie udało się ich naukowo potwierdzić). Co ciekawe, rekiny wielorybie osiągają takie imponujące rezultaty jedynie na… planktonie (jeden z 3 takich gatunków rekinów), który musi im służyć, bo bez problemu dożywają 70 lat i więcej.

Co warto podkreślić, są jednocześnie bardzo łagodne i nie stwarzają zagrożenia dla człowieka, a łatwo je poznać po charakterystycznym ubarwieniu. Czemu to tłumaczymy? Bo rekina wielorybiego można spotkać w wodach tropikalnych i subtropikalnych całego świata, a do tego pływającego przy powierzchni, więc w razie czego nie warto panikować :) Wracając jednak do walki o tytuł największej ryby na świecie - opublikowane właśnie wyniki 10-letnich analiz nie pozostawiają wątpliwości. Wygrywają samice rekina wielorybiego, które osiągają średnio 14 metrów długości, pozostawiając samce daleko w tyle.

- Są absolutnie ogromne - w rozmiarze autobusu przegubowego na ulicy. Ale chociaż są tak duże, to rosną bardzo, bardzo powoli. To jakieś 20-30 centymetrów rocznie - tłumaczy Mark Meekan, biolog z Australian Institute of Marine Science zajmujący się rybami i autor badań. Ten powolny wzrost sprawił, że badacze zmuszeni byli do śledzenia 54 osobników przez jakieś 10 lat, żeby uzyskać wiarygodne wyniki, ale jednocześnie uzyskali oni dzięki temu ponad 1000 pomiarów ze specjalnych kamer. Naukowcy twierdzą, że większy rozmiar samic może mieć duże znaczenie, jeśli chodzi o rodzenie młodych, bo chociaż udało nam się dotąd udokumentować tylko jedną ciężarną samicę, to dostarczyła ona wiele ciekawych informacji.

Podczas gdy u innych gatunków rekinów samice rodzą 2-12 młodych, ta rekina wielorybiego miała w środku blisko… 300 młodych! Nowe badania mogą pomóc również w wypracowaniu odpowiednich programów ochronnych, bo jak wiemy w 2016 roku IUCN zmieniła ich status zagrożenia na „zagrożone”, co wynika z tego, że populacja zmniejszyła się drastycznie (jakieś 50%) w ciągu ostatnich 75 lat. - Jeśli jesteś bardzo wolno rosnącym zwierzęciem i osiągnięcie dojrzałości zajmuje się 30 lat albo i więcej, to szanse na katastrofę, zanim zdążysz się rozmnożyć, są ogromne. A to prawdziwe zmartwienie dla rekinów wielorybich - dodaje Meekan.

Źródło: GeekWeek.pl/CNET / Fot. Piqsels

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas