Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei. Dlaczego ten obszar jest podatny na wstrząsy?

Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę Papuę-Nową Gwineę. Wstrząsy o magnitudzie 7,6 spowodowały liczne osuwiska, pękanie dróg i uszkodzenia budynków. Dlaczego Papua-Nowa Gwinea jest podatna na trzęsienia ziemi?

Dlaczego Papua-Nowa Gwinea jest podatna na trzęsienia ziemi?
Dlaczego Papua-Nowa Gwinea jest podatna na trzęsienia ziemi?Twitter123RF/PICSEL

Hipocentrum miało miejsce na głębokości 90 km, a epicentrum było w pobliżu Kainantu, miasta zamieszkanego przez około 8500 osób. Poprzednie trzęsienie ziemi o podobnej sile nawiedziło ten kraj w 2018 r. Zginęło wtedy 60 osób, a 500 zostało rannych. Dotychczas wiadomo o 7 osobach zabitych w tym przynajmniej 3 przez osuwisko.

Wszystkiemu winne jest położenie

Ziemia nie jest twardą kulą. Składa się płyt kontynentalnych, które cały czas przemieszczają się z różną prędkością. W niektórych miejscach procesy wewnętrzne doprowadzają do rozrywania się litosfery i utworzenia tzw. ryftu, czyli podłużnego pęknięcia w skorupie ziemskiej. Magma wydostaje się na powierzchnię, tworząc nowe skały. Taka strefa ryftu biegnie przez środek Oceanu Atlantyckiego, przez co Europa i Afryka oddalają się od Ameryk.

Na Oceanie Spokojnym, gdzie położona jest Papua-Nowa Gwinea, występuje tzw. strefa subdukcji, czyli obszar gdzie cięższa płyta oceaniczna wchodzi pod lżejszą - kontynentalną. W tym regionie płyta pacyficzna wchodzi pod płytę australijską, na której położona jest, zgodnie z nazwą, Australia oraz cała wyspa Nowa Gwinea.

To właśnie w strefach subdukcji występują dobrze wszystkim znane rowy oceaniczne, na czele z Rowem Mariańskim, który ma głębokość około 11 tys. m. Cały obszar nazywany Pacyficznym pierścieniem ognia biegnie wzdłuż wybrzeży Pacyfiku — rozciąga się od Oceanii, wzdłuż wschodniego wybrzeża Azji, Aleutów na północy i zachodniego wybrzeża obu Ameryk. Jego długość wynosi około 40 tys. km, czyli tyle, co... równik.

Pacyficzny pierścień ognia zaznaczony czerwonym polem. Niebieskie linie to strefy subdukcjiWikipediadomena publiczna

Jest tu ponad 450 wulkanów i ma miejsce ponad 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi. W związku z silnymi wstrząsami mogą się tworzyć fale tsunami, powodując ogromne zniszczenia. Jak podaje CNN Amerykańskie Narodowe Centrum Ostrzegania przed Tsunami początkowo wydało ostrzeżenie przed tsunami możliwymi w promieniu do 1 tys. kilometrów od wyspy, później jednak, na całe szczęście, stwierdziło, że nie ma takiego zagrożenia.

Jak mierzymy trzęsienia ziemi?

Przypomnijmy, że wstrząsy mierzy się przy użyciu dwóch skal — Richtera i Mercallego.

Skala Richtera, ta bardziej znana, jest skalą logarytmiczną mierzącą wstrząsy na podstawie amplitudy drgań. Każdy kolejny stopień oznacza 10-krotny wzrost amplitudy drgań. Nie ma górnej granicy, ale w praktyce wstrząsy o magnitudzie powyżej 9 są dość rzadko spotykane (średnio raz na 20 lat), w związku z czym w zestawieniach wyższych stopni się nie rozróżnia i podaje się wartość większą bądź równą 9. Dlatego czasem można spotkać się z błędnym stwierdzeniem, że jest to skala 9-stopniowa.

Najmniejsze wstrząsy o magnitudzie poniżej 2,0 są rejestrowane tylko przez sejsmografy. Choć ich nie czujemy, na Ziemi codziennie jest ich około 8 tys. Większość ludzi zaczyna odczuwać wstrząsy powyżej 3,0-3,5. Powyżej 5,5 mogą powodować uszkodzenia budynków.

Skala Mercallego jest 12-stopniową skalą opisową. Odpowiedni stopień, lub przedział, jest przypisywany na podstawie charakterystyki zniszczeń. Na stronie Państwowego Instytutu Geologicznego PAN jest opisana jako Europejską Skalą Makrosejsmiczną - EMS-98 (European Macroseismic Scale).

Przeczytaj także:

Moskwa w "Graffiti" o rozpoczęciu budowy elektrowni atomowej: Rok 2026 jest realistycznyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas