Inteligentne Miasta

Domy z drukarki 3D za 14 000 zł. Do zbudowania w 24 godziny

​Okazuje się, że w niecałe 24 godziny można wyprodukować dom z drukarki 3D za jedyne 4000 dolarów, czyli niecałe 14 000 zł.

Brak tanich mieszkań to coraz poważniejszy problem na całym świecie. Mikromieszkania z prefabrykatów czy modułów to tylko niektóre z potencjalnych rozwiązań. A jeszcze bardziej radykalny pomysł ma amerykański start-up ICON. Firma chce produkować niedrogie domy o powierzchni 60 m2, wykonane dzięki technologii druku 3D w niecałe 24 godziny.

Przedstawiciele ICON na festiwalu SXSW w Austin pokazali nawet prototyp takiego domu, który spełnia wszystkie standardy budowlane.

Wyprodukowanie prototypu kosztowało ok. 10 000 dol., ale docelowo koszty mają zostać obniżone do 3500-4000 dol. Domy mają powstawać w Salwadorze. ICON zamówił 100 takich domów, choć ich liczba może ulec zwiększeniu.

Reklama

W domu z drukarki 3D znajdziemy salon, łazienkę, sypialnię i werandę. Jedynym elementem wyposażenia, który nie pochodzi z drukarki 3D jest dach.

Firma ICON korzysta z ogromnej drukarki Vulcan, która warstwa po warstwie kładzie specjalny, szybkoschnący cement po obrysie domu. Gdy całość jest gotowa, do domu wystarczy wpuścić specjalistów zajmujących się instalacją okien, drzwi, wszystkich podpięć i dachu. Amerykańskie władze oficjalnie uznały takie domy za nadające się do zamieszkania. Warto jednak pamiętać, że w Stanach Zjednoczonych prawo budowlane nie jest tak restrykcyjne jak na przykład w Polsce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dom z drukarki 3d | Druk 3D | Architektura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy