Koronawirus

Po drugiej dawce szczepionki objawy długiego covid mogą zniknąć

​Objawy tzw. długiego covid znikają u niektórych zaszczepionych pacjentów, a naukowcy nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje.

"The Washington Post" opisuje przypadek 34-letniej Arianny Eisenberg, która przeszła COVID-19. Wystąpił u niej tzw. długi covid, czyli zestaw długotrwałych objawów infekcji SARS-CoV-2. Kobieta skarżyła się na bóle mięśniowe, bezsenność, zmęczenie i otępienie mózgu przez 8 miesięcy po oficjalnym przejściu COVID-19. 

Ale 36 godzin po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki na COVID-19, wszelkie objawy długiego COVID zniknęły. Historia Eisenberg jest jedną z kilku opisujących podobny efekt.

"The Philadelphia Inquirer" i "Huffington Post" również donosiły o osobach, u których po szczepieniu objawy długiego covid cofnęły się. 

Daniel Griffith, klinicysta i badacz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Columbia, powiedział, że około 1/3 jego pacjentów cierpiących na długi covid zgłosiła, że czuje się znacznie lepiej po szczepionce.

W jednym małym badaniu z brytyjskiego Uniwersytetu w Bristolu, które nie zostało poddane wzajemnej weryfikacji, przyjrzano się podawaniu szczepionek osobom z objawami długiego COVID.

Naukowcy podali szczepionkę 44 osobom z objawami długiego covid i porównali ich reakcję z grupą osób z długim covid, którzy nie otrzymali szczepionki. Stwierdzili, że u tych, którzy otrzymali szczepionkę, nastąpiła "niewielka ogólna poprawa w zakresie objawów długiego covid".

Autorzy stwierdzili jednak, że może to być efekt placebo. Na razie nie wiadomo, skąd nagła poprawa po podanej drugiej dawce szczepionki u osób z długim COVID.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | pandemia | SARS-CoV-2 | szczepienia ochronne | długi covid
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama