Kosmos

Asgardia wystrzeliła pierwszego satelitę

Asgardia - pierwszy niezależny naród funkcjonujący w kosmosie - wystrzeliła swojego pierwszego satelitę na orbitę okołoziemską.

Satelita Asgardia-1 jest wielkości pudełka na buty. Został on wystrzelony na orbitę w niedzielę rano na pokładzie rakiety ATK Antares. Była to ósma zakontraktowana przez NASA misja uzupełnienia ładunku na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Satelita Asgardia-1 zawiera 0,5 TB danych - konstytucję, symbole narodowe i "osobiście wybrane dane obywateli Asgardii". Większość tych danych ma postać obrazów i plików tekstowych tysięcy osób, które zgłosiły swoją chęć przynależności do kosmicznego państwa.

- Asgardia-1 może wyglądać jak wiele innych satelitów krążących wokół Ziemi, ale jest jedynym, który reprezentuje nowe terytorium. Asgardia-1 wynosi w kosmos całą istotę narodu - konstytucję, symbole narodowe i dane wszystkich obywateli Asgardii. Dokładnie 13 miesięcy po założeniu, Asgardia jest teraz w kosmosie - zgodnie z obietnicą - powiedział Igor Aszurbejli, pomysłodawca Asgardii.

Na ten moment Asgardia to nic więcej niż pendrive na orbicie. Ale Igor Aszurbejli jest śmiertelnie poważny, gdy mówi, że Asgardia będzie pierwszym niezależnym kosmicznym państwem.

Reklama

Państwo Asgardia, którego nazwa wywodzi się od niebiańskiego miasta Asgard z mitologii nordyckiej "ma oferować niezależną platformę wolną od ograniczeń praw danych krajów lądowych". Grupa zapowiada, że będzie otwierać nowe możliwości w kosmosie dla handlu i nauki ze wszystkimi ziemskimi państwami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Asgardia | satelita
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy