Kosmos

Dlaczego zachód Słońca na Marsie jest niebieski?

Ziemia i Mars to zupełne przeciwieństwa. Mars to Czerwona Planeta, a Ziemia wygląda z kosmosu jak bladoniebieska kropka. Mars to lodowa pustynia, a Ziemia jest pełna życia. Ale jest jeszcze jedna ważna różnica. Niebo na Marsie jest czerwone, a zachody Słońca niebieskie.

Dlaczego tak się dzieje? Przyczyna, która za tym stoi odpowiada także za niebieskie niebo nad Ziemią i występujące tu czerwone zachody Słońca. Światło naszej dziennej gwiazdy rozprasza się w oparciu o skład atmosfery. Światło składa się z wielu różnych długości fal, a cząsteczki pyłu reagują tylko z określonymi falami. Rozpraszanie światła przez te cząstki jest kluczem do rozwikłania tajemnicy koloru nieba, który widzimy.

Ciśnienie atmosferyczne na Marsie odpowiada ok. 1 proc. ciśnienia atmosferycznego na Ziemi. Składa się z dwutlenku węgla i dużych ilości pyłów. Pyły te przepuszczają światło niebieskie, a pochłaniają czerwone, co rzutuje na kolor obserwowanego nieba. Na Ziemi jest odwrotnie.

Podczas zachodu Słońca światło ma dłuższy dystans do przemierzenia w atmosferze, więc są rozpraszane większe jego ilości. Na Ziemi widzimy szeroką paletę czerwieni, która jest wzmacniana przez popiół wulkaniczny i pyły z pożarów. Na Marsie z kolei zachód Słońca daje chłodną, niebieską poświatę.

Co ciekawe, Mars i Ziemia to jedyne dwa miejsca w Układzie Słonecznym, w których można obserwować zachody Słońca.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Mars | Czerwona planeta | zachód Słońca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy