Darmowa komunikacja w mieście wojewódzkim. Kto skorzysta?
Oprac.: Karol Kubak
Władze Gorzowa Wielkopolskiego podjęły decyzję o wprowadzeniu darmowej komunikacji publicznej od 1 stycznia 2026 roku. To pierwsza taką inicjatywa wśród polskich miast wojewódzkich.
Sprawny dojazd do pracy czy szkoły jest dla mieszkańców każdego miasta znacznym udogodnieniem. Wielokrotnie jako środek transportu wybieramy samochód, ale wiele miast coraz częściej stara się promować komunikację zbiorową. Jej sprawne funkcjonowanie pozwala nie tylko zaoszczędzić czas związany choćby z poszukiwaniem miejsc parkingowych, ale także dbać o jakość powietrza, która w obszarach zurbanizowanych często jest daleka od ideału.
Większe miasta w ostatnich latach prężnie rozwijają transport publiczny
Pozwala nie tylko zmniejszyć korki, ale także dbać o jakość powietrza. Coraz częściej pasażerowie mogą skorzystać nie tylko autobusów spalinowych, ale także elektrycznych. W niektórych miast od lat funkcjonują też linie tramwajowe, a w Lublinie, Gdyni i Tychach rozszerza się linie trolejbusowe. Kilka lat temu popularność włodarzy zdobyły strefy Park&Ride (P&R), w których można zostawić samochód i przesiąść się na komunikację miejską. Jeżdżąc po polskich miastach można jednak odnieść wrażenie, że kierowcy z większą rezerwą podeszli do tego pomysłu.
Choć każdego dnia z komunikacji miejskiej korzystają tysiące osób, to nie zmienia faktu, że koszty codziennych dojazdów mogą być istotnym uszczupleniem domowego budżetu, zwłaszcza gdy bilty kupuje cała rodzina. Rozwiązaniem są bilety miesięczne lub okresowe. Co jakiś czas pojawiają się pomysły darmowej komunikacji, z której mogliby skorzystać mieszkańcy.
W tym mieście będzie darmowa komunikacja miejska. Jakie trzeba spełnić warunki?
Gorzów Wielkopolski jest jednym z mniejszych miast wojewódzkich. Tę funkcję dzieli ze znajdującą się w południowej części województwa lubuskiego Zieloną Górą. Dojazd samochodem pomiędzy miastami jest niezwykle sprawny dzięki drodze ekspresowej S3, którą obecnie dojedziemy na północ aż do Szczecina, a już w najbliższych latach do Świnoujścia. Równie sprawnie wyjedziemy w kierunku Poznania i wyruszymy dalej na wschód. Jednak pod względem kolejowym miasto od lat boryka się z wykluczeniem komunikacyjnym. Odwoływane połączenia regionalne, niezwykle rzadkie (i obcinane przez PKP Intercity) połączenia dalekobieżne, a także wciąż niezelektryfikowana linia to codzienność, z którą muszą mierzyć się mieszkańcy. To uciążliwe zwłaszcza dla tych, którzy codziennie muszą dojeżdżać do szkoły lub pracy.
Władze województwa aktywnie starają się rozwiązać problem kolei, zaś władze miasta postanowiły, że już od 1 stycznia 2026 r. Gorzowianie będą mogli poruszać się komunikacją miejską za darmo. Aktualnie na terenie Gorzowa Wielkopolskiego można przemieszczać się autobusami oraz tramwajami.
Z darmowej komunikacji będą mogli skorzystać posiadacze gorzowskiej karty mieszkańca. Do jej otrzymania uprawnione są osoby, które rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w gorzowskim urzędzie skarbowym, ze wskazaniem Gorzowa Wlkp. jako miejsca swojego zamieszkania, a także rozliczający podatek rolny z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego na terenie miasta.
Decyzja wpisuje się w nasze starania, by Gorzów był miastem przyjaznym, dogodnym do życia dla jego mieszkańców. Podejmujemy tę decyzję jako pierwsze miasto wojewódzkie w Polsce.
Kartę taką mogą otrzymać również dzieci osób spełniających te kryteria, oraz pozostające pod ich opieką do 18 r.ż. (w przypadku kontynuacji nauki do 25 r.ż), a także dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Jak przekazał prezydent miasta, jednym z najważniejszych adresatów tego pomysłu są uczniowie gorzowskich szkół.
W dalszym ciągu utrzymane zostaną bilety jednorazowe dla osób spoza miasta. Planowane jest jednak odejście od formy papierowej i zastąpienie ich w pełni biletami elektronicznymi. Początkowo może stanowić to utrudnienie dla osób starszych, które wciąż wolą w kiosku kupić papierek i skasować go (lub kupić skasowany) w pojeździe.