Dwie duże planety za orbitą Plutona?

Za orbitą Plutona mogą znajdować się nawet dwie duże planety - tak wynika z najnowszych obserwacji astronomicznych. A jeszcze niedawno takie sugestie by wyśmiano...

Kilka miesięcy temu odkryto, że 2012 VP113 to planeta karłowata, znajdująca się w Obłoku Oorta, daleko od Słońca. Należy ją jednak zaliczyć do Układu Słonecznego. Teraz okazuje się, że planet poza zasięgiem życiodajnych promieni naszej gwiazdy może być znacznie więcej.

Analiza orbity 2012 VP113 wykazała, że w Obłoku Oorta muszą znajdować się jakieś obiekty o dużej grawitacji, gdyż zachodzi zjawisko rezonansu planetarnego. Carlos i Raul de la Fuente Marcos z Complutense University of Madrid przekonują, że w Obłoku Oorta muszą znajdować się co najmniej dwie duże planety. Obliczenia wykazują, że mogą być one wielkości Marsa lub Saturna. Przynajmniej jedna z nich jest 10 razy większa niż Ziemia, mimo iż znajduje się 200 razy dalej od Słońca.

Astronomowie przygotowują się na duże zaskoczenie, bo za takie należałoby uznać odkrycie kolejnych planet Układu słonecznego.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: planeta karłowata | obłok Oorta | Układ Słoneczny | planety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy