Kosmos

Dżdżownice mogą przetrwać na Marsie

Naukowcy odkryli, że skład marsjańskiej gleby nie utrudnia rozmnażania się dżdżownic.

Wykorzystując symulację marsjańskiej gleby opracowaną przez NASA, naukowcy użyli do hodowli roślin rukoli, nawozów sztucznych i dżdżownic. Odkryto, że te pierścienice nie tylko radzą sobie w obcych warunkach, ale także są w stanie wytworzyć potomstwo.

- Odkryliśmy, że dżdżownice są aktywne w warunkach symulujących marsjańską glebę. Jednak największą niespodzianką okazał się finał eksperymentu, gdy znaleźliśmy dwie młode dżdżownice w glebie z Czerwonej Planety - powiedział Wieger Wamelink, biolog z holenderskiego Uniwersytetu Wageningen.

Symulacje marsjańskiej gleby na Ziemi są niezwykle istotne, gdyż dzięki nim można określić, w jaki sposób materiał ten wpływa na sondy, łaziki i kombinezony astronautów. Przez ostatnie lata badano także, czy w takich warunkach jest możliwe hodowanie roślin. Zespół Wamelinka wykazał, że jest to faktycznie możliwe.

Pierwsza załogowa misja na Marsa jest szykowana na lata 30. bieżącego wieku. Nie wiadomo jeszcze kto jako pierwszy zamelduje się na Czerwonej Planecie - NASA czy Elon Musk.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Mars | Czerwona planeta | Misja na Marsa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama