Helikopter Ingenuity wykonał zdjęcie łazika Perseverance

Ostatni z lotów helikoptera na Marsie zakończył się przesłaniem zdjęcia, na którym można zobaczyć łazik NASA. Wygląda to imponująco.

Helikopter Ingenuity, który wzbił się ponad powierzchnię Marsa posiada na swoim pokładzie kamerę. Ostatnie zdjęcie, które zostało przesłane przez ten sprzęt na Ziemię pokazuje, iż sam helikopter złapał na zdjęciu łazika stojącego w oddali. Kolorowa kamera Ingenuity rejestruje obrazy w rozdzielczości 4208 na 3120 pikseli i jest zamocowana w kadłubie helikoptera i skierowana w dół pod kątem 22 stopni.

Podczas trzeciego lotu helikopter uchwycił łazik Perseverance na swoim zdjęciu. W czasie wykonania zdjęcia helikopter unosił się kilka metrów nad ziemią.

Reklama

Łazik Perseverance musi być oddalony od helikoptera Ingenuity na bezpieczną odległość - tak, aby sprzęty sobie nie przeszkadzały oraz nie powodowały kłopotów i zakłóceń. Konstrukcje korzystają z połączenia Zigbee o niskiej mocy. Przesył danych w tym przypadku wynosi około 250 kilobitów na sekundę.

Helikopter Ingenuity ma za zadanie zademonstrować użyteczność samolotów w przyszłych misjach kosmicznych. To także pierwszy przykład kontrolowanego lotu z napędem na innej planecie.  


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mars | Perseverance

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama