Kosmos

Izraelski Ofeq-16 na orbicie

Izrael niespodziewanie umieścił 6 lipca 2020 roku satelitę Ofeq-16. Start odbył za pomocą izraelskiej rakiety Shavit-2.

Rakieta Shavit-2 wystartowała 6 lipca 2020 o godzinie 03:00 CEST z bazy wojskowej Palmachim. Na pokładzie tej rakiety znalazł się satelita Ofeq-16. Lot przebiegł prawidłowo i satelita Ofeq-16 znalazł się na prawidłowej orbicie.

Poprzedni start rakiety orbitalnej z Izraela odbył się we wrześniu 2016 roku. Wówczas na orbicie został umieszczony satelita Ofeq-11, który przez kilka dni nie funkcjonował prawidłowo.

Przeznaczenie Ofeq-16 jest wojskowe. Z tego też powodu Izrael “do ostatniej chwili" wstrzymywał się z informacją o próbie startu. Z dostępnych informacji wynika, że jest to satelita zwiadu optycznego, o masie startowej około 400-450 kg. Jest to satelita podobny (lub taki sam) do Ofeq-11. Satelita ma mieć maksymalną rozdzielczość przestrzenną około 0,5 metra.

Warto tutaj zauważyć, że z uwagi na kwestie geopolityczne starty z Izraela mogą odbywać się jedynie w kierunku zachodnim, nad Morze Śródziemne. Taka trajektoria wymusza używanie tzw. orbit wstecznych, na których satelity poruszają się w ruchu przeciwnym do do ruchu obrotowego Ziemi. Takie orbity są trudniejsze do osiągnięcia pod względem energetycznym, co ogranicza zdolności rakiet nośnych.

Reklama

Celem obserwacji izraelskich satelitów jest przede wszystkim region Bliskiego Wschodu. W ostatnich latach Izrael potrzebował informacji na temat działań w Iranie (w szczególności potencjał bojowy i militarny tego państwa), w Iraku i Syrii (wciąż niezakończona wojna domowa z wieloma frakcjami oraz obecność bojówek) oraz w Libii (niezakończona wojna domowa). Niewątpliwie Izrael nadal ma duże potrzeby w kwestiach obserwacji Ziemi, które częściowo realizuje za pomocą własnych satelitów.

(PFA, NSF, Tw)

Źródło informacji

Kosmonauta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy