Na Marsie jest woda! Wypiją ją przyszli kolonizatorzy

Mars od dawna jest obiektem zainteresowania ludzkości. Teraz zaskoczył po raz kolejny. Badający Czerwoną Planetę łazik Curiosity odkrył, że na jej powierzchni istnieje woda!

W marsjańskiego glebie znajduje się 2 proc. wody. Mimo że liczba ta nie jest spektakularna, to może okazać się bezcenna w kontekście przyszłych lotów załogowych na Czerwoną Planetę. Zwiększa również prawdopodobieństwo, że na czwartej planecie od Słońca kiedyś istniało życie. Najprawdopodobniej było ono podobne do tego, które obserwujemy teraz na Ziemi.

2 proc. wody w marsjańskiej glebie to niewiele. Oznacza to, że w każdym kilogramie marsjańskiego gruntu można znaleźć 20 ml wody, a z jednego metra sześciennego wydobyć jej aż 30 litrów. Dzięki temu przyszli astronauci lub kolonizatorzy, którzy wylądują na Marsie, będą mogli wydobywać wodę praktycznie z dowolnie wybranego miejsca.

Pozyskane przez łazik Curiosity dane to najlepszy z dotychczas zdobytych dowodów potwierdzających istnienie wody na Marsie. Wcześniej równie cennych informacji dostarczył lądownik Phoenix, który w 2008 r. zaobserwował coś, co naukowcy określili jako "znikający kawałek lodu".

Łazik Curiosity pobrał próbki gruntu z krateru Gale i wykorzystując urządzenie SAM (Sample Analysis at Mars), podgrzał je w atmosferze helowej do 835 stopni Celsjusza. Chromatograf, który przeanalizował wydzielone gazy zidentyfikował dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlen oraz parę wodną.

Krater Gale z perspektywy geologii dobrze reprezentuje ukształtowanie powierzchni większości Marsa. Jeżeli zatem udało się tam znaleźć wodę, to śmiało można zakładać, że jest ona obecna na całej Czerwonej Planecie.

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy