NASA: Na Marsie odnaleziono wodę w stanie ciekłym

NASA potwierdziła odkrycie na Marsie wody w ciekłym stanie skupienia. To wielki przełom w badaniach obejmujących Czerwoną Planetę i potwierdzenie tezy, że na Marsie może istnieć życie.

Ta teoria pojawiła się już jakiś czas temu - dzisiaj otrzymaliśmy jej potwierdzenie. Woda ma pojawiać się na Czerwonej Planecie podczas cieplejszych okresów. Odkrycie nie byłoby możliwe bez teleskopu badającego powierzchnię Marsa. Naukowcy postanowili przyjrzeć się pojawiającym się sezonowo ciemnym smugom (w języku angielskim nazwano je Recurring Slope Lineae - RSL). Okazało się, że tworzy je woda. Po raz pierwszy RSL zaobserwowano już 5 lat temu. Dopiero dzisiaj, korzystając z teleskopu i spektrometru, udało się rozwiązać "wielką zagadkę Marsa" - jak określiła ją sama Agencja.

Reklama

Wcześniej wiedzieliśmy o wodzie w stanie stałym (lód) występującej na Marsie. Woda w ciekłym stanie skupienia nie mogłaby utrzymać się na powierzchni Marsa gdyby nie sól - to dzięki niej ciecz nie przekształca się w lód. Średnia temperatura na Czerwonej Planecie to około 63 stopni poniżej zera, silne zasolenie wody sprawia, że w cieplejszych okresach nie zmienia ona stanu skupienia.

Woda w ciekłym stanie skupienia na Marsie oznacza, że Czerwona Planeta może kryć życie. Jak mogą wyglądać i jak powstały organizmy występujące na Marsie? Odpowiedź można znaleźć w tym obszernym materiale opisującym wszystkie aspekty pozaziemskiego życia.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy