Kosmos

​Nowe zdjęcie Wenus - wygląda nietypowo

Nad Wenus przeleciała sonda BepiColombo, wspólna misja ESA i JAXA. Udało się jej zrobić nowe zdjęcie planety, które zostało udostępnione.

Odległość BepiColombo od powierzchni Wenus w momencie wykonania zdjęcia wynosiła 1573 km. Sonda zbliżyła się na odległość 552 km od powierzchni planety o 13:51:54 UTC. Sonda nie została zaprojektowana do badania Wenus, ale naukowcy nie mogli przepuścić okazji do zrobienia zdjęć planety z bliska.

Zdjęcie zostało wykonane przez Mercury Transfer Module Monitoring Camera 3, która rejestruje czarno-białe zdjęcia w niskiej rozdzielczości 1024 na 1024 pikseli. Obraz został lekko przetworzony w celu zwiększenia kontrastu.

Podczas gdy większość kadru wypełnia jasna, biała Wenus i czerń przestrzeni kosmicznej, możemy również dostrzec fragmenty sondy BepiColombo. Blisko środka w górnej części obrazu znajduje się okrągły talerz anteny o dużym wzmocnieniu dla orbitera planetarnego Merkurego. Część korpusu sondy jest widoczna w lewym górnym rogu. 

Po wejściu na orbitę Merkurego (w 2025 r.), statek będzie badał planetę przez co najmniej rok. Sonda wykona mapy całego globu w różnych długościach fal i będzie starała się wykryć lód wodny w kraterach na powierzchni planety.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sonda kosmiczna | BepiColombo | Wenus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy