Obłoki Magellana - dzisiaj tylko dwa, ale były trzy?
Obłoki Magellana są w Drodze Mlecznej od niepamiętnych czasów. Te dwie nieregularne galaktyki karłowate sprawiają wrażenie kiedyś mogły mieć jeszcze jedną siostrę.
Obłoki Magellana - Wielki i Mały - orbitują wokół Drogi Mlecznej i należą do Grupy Lokalnej Galaktyk. Wielki Obłok Magellana i Mały Obłok Magellana są łatwo widoczne na niebie dla obserwatorów na południowej półkuli. Wyglądają jak oderwane małe kawałki Drogi Mlecznej, choć w rzeczywistości łączy je z naszą galaktyką grawitacja - będąc galaktykami satelitarnymi, krążą wokół niej. Oba obłoki Magellana łączy Strumień Magellaniczny.
Naukowcy z Międzynarodowego Centrum Badań Astronomii Radiowej (ICRAR) przyjrzeli się Wielkimi Obłokowi Magellana i postanowili odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jest dużo większy od Małego Obłoku Magellana. Czy jest to przypadek, czy zachodzi zależność między galaktykami?
Liczne symulacje komputerowe wykazały, że aby Obłoki Magellana mogły uzyskać swój nietypowy kształt, musiała istnieć trzecia galaktyka karłowata. Wiele wskazuje na to, że 3-5 mld lat temu inna galaktyka karłowata zderzyła się z Wielkim Obłokiem Magellana. Wyjaśniałoby to dlaczego niektóre gwiazdy w obrębie Wielkiego Obłoku Magellana obracają się inaczej.
Jeżeli symulacje są poprawne, oznaczałoby to, że Obłoki Magellana pierwotnie były systemem potrójnym. Konieczne są dalsze badania i analizy.