Obserwacje W Hydrae pokazują jak zestarzeje się Słońce

Międzynarodowy zespół astronomów przeprowadził niezwykłe obserwacje atmosfery czerwonego olbrzyma. Badania obiektu niemal identycznego jak Słońce mogą posłużyć do oszacowania, jak nasza gwiazda będzie wyglądała za ok. 5 mld lat.

W Hydrae
W Hydraemateriały prasowe

Naukowcy wykorzystali teleskop ALMA do obserwacji gwiazdy W Hydrae. Znajduje się ona ok. 320 lat świetlnych od Ziemi i jest klasyfikowana jako gwiazda zmienna typu Mira Ceti.

- Dla nas ważne jest zbadanie nie tylko tego, jak wyglądają czerwone olbrzymy, ale także tego, jak się zmieniają i jak zasiewają galaktykę elementami będącymi składnikami życia. Wykorzystując teleskop ALMA możemy wykonać najbardziej szczegółowe obserwacje tych fascynujących obiektów - powiedział Wouter Vlemmings z Uniwersytetu Technologicznego Chalmersa, główny autor obserwacji.

Obserwacje gwiazdy W Hydrae rzucają nowe światło na potencjalną przyszłość Słońca. Mimo podobnej masy, W Hydrae jest znacznie większa. Jej średnica jest dwa razy większa od ziemskiej orbity - gdyby obiekt ten znajdował się w centrum Układu Słonecznego, jego krańce sięgałyby orbity Marsa.

Hipotetyczny schemat przedstawiający W Hydrae w centrum Układu Słonecznego
Hipotetyczny schemat przedstawiający W Hydrae w centrum Układu Słonecznegomateriały prasowe

Astronomowie zaobserwowali jasny punkt na powierzchni gwiazdy, co świadczy o tym, że nadal pozostaje aktywna. Dokładny charakter tej aktywności pozostaje nieznany.

Nauka BEZ fikcji: Nazwy ciał niebieskichVideo Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas