Weszli do niezbadanej części jaskini. Odkryli skarby z przeszłości
Podczas dokumentowania znanej wcześniej jaskini odkryto niezbadane dotąd przejście, które prowadziło do "sekretnej komnaty". Okazało się, że w tej części jaskini Tlayócoc w Meksyku znajdują się archeologiczne skarby. Według naukowców są to ślady po wymarłym ludzie, a odkrycie ma ogromne znaczenie.

Niezbadana część jaskini w Meksyku okazała się skrywać archeologiczne skarby
Kiedy młody przewodnik Adrián Beltrán Dimas wraz ze speleolożką Jekateriną Katiyą Pawłową weszli do jaskini Tlayócoc w stanie Guerrero w Meksyku, nie spodziewali się, że będzie to dla nich dzień inny niż wszystkie. Wyruszyli tam, by prowadzić dalszą dokumentację korytarzy podziemnej struktury niedaleko miasta Carrizal de Bravo, a natrafili na coś wyjątkowego.
Po zejściu na najniższy znany poziom jaskini para badaczy zauważyła nieco zalane, niezbadane dotąd przejście. Specjaliści postanowili je sprawdzić. Korytarz zaprowadził ich do nieodkrytego dotąd pomieszczenia, gdzie ku ich zaskoczeniu znajdowały się skarby z przeszłości.
Kunsztowne ozdoby. Skarby złożone w ofierze dla bogów
Na stalagmity nasunięte były kunsztowne bransolety z muszli z misternymi grawerunkami w postaci m.in. motywu w kształcie litery "s" zwanego xonecuilli, zygzakowatymi liniami, okręgami i profilami ludzkich twarzy. Do tego w komnacie znajdowały się inne elementy biżuterii oraz rozmaite artefakty, wskazujące na celowe przyniesienie ich w to miejsce, co sugerowało rytualne wykorzystanie przestrzeni. Łącznie odkryto dotychczas czternaście obiektów archeologicznych.
Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) potwierdził już wagę odkryć archeologicznych w jaskini Tlayócoc. Zadecydowano o rozpoczęciu szerzej zakrojonych badań w tym miejscu. Zdaniem specjalistów, ozdoby zostały złożone w czasach prehiszpańskich, zanim konkwistadorzy przybyli do Meksyku i wpłynęli na jego kulturę i strukturę. Odnalezione artefakty są darami dla dawnych bogów.
- Symbole i przedstawienia postaci na bransoletach mogą nawiązywać do przedhiszpańskiej kosmogonii, wierzeń dotyczących stworzenia świata i płodności - powiedział archolog INAH Guerrero Center, Cuauhtémoc Reyes Álvarez.
Święta jaskinia, brama do zaświatów i miejsce zamieszkania bogów
W kulturach mezoamerykańskich jaskinie były uważane za miejsca święte. Kojarzono je z bramami do innego świata i miejscami zamieszkania bogów i przodków.
O rytualnym charakterze wykorzystania komnaty w Tlayócoc świadczy też fakt, że poczyniono tam specjalne przygotowania - badacze wskazali, że stalagmity zostały intencjonalnie poddane obróbce, by nadać im bardziej kulisty kształt.
Naukowcy sugerują, że odnalezione w jaskini skarby mogły zostać umieszczone tam pomiędzy 950 a 1521 rokiem n.e. Wiele wskazuje na to, że zabytki są powiązane z wymarłym ludem Tlacotepehua, który przemierzał te rejony tysiące lat temu.
Dary odnalezione w meksykańskiej jaskini powiązano z ludem Tlacotepehua
Podejrzenia te argumentowane są faktem, że niektóre ze znalezionych ozdób wykazują podobieństwo do okazów pochodzących ze stanowisk archeologicznych w Meksyku, które przypisano właśnie tej grupie. W dodatku wizerunki postaci przypominają te ze źródeł historycznych z XVI wieku, odnoszących się do Tlacotepehua.
- To odkrycie ma ogromne znaczenie, ponieważ badając kontekstowe powiązania artefaktów jaskiniowych, będziemy w stanie zinterpretować symboliczne pojęcia, aspekty kulturowe, produkcję, a nawet handel, aby scharakteryzować prehiszpańskie społeczeństwa osiedlone w górach Guerrero - mówi archeolog INAH Miguel Pérez Negrete w komunikacie udostępnionym przez INAH.