Wielki skarb Majów i mroczna tajemnica. Archeolodzy odkryli to w Meksyku
Cenoty były dla Majów bardzo ważne, dlatego niektóre z tych miejsc zyskały status świętych i stanowiły miejsce składania ofiar. W świętej cenocie w Chichén Itzá odnaleziono wielki skarb - złoto, jadeit i inne kosztowności. To jednak nie wszystko, bo lej skrywał też mroczną tajemnicę - dowody na składanie ofiar z ludzi.
Święta cenota. Trafiały tam skarby i ofiary z ludzi oraz zwierząt
Cenoty, charakterystyczne leje zapadliskowe wapiennych równin Meksyku, stanowiły dla Majów niezwykle ważne punkty. Nie tylko był podstawowym źródłem wody, ale i pełniły role rytualne. W takich studniach miał bowiem mieszkać bóg deszczu i wody - Chaca. Leje traktowano więc jak bramy do świata bogów, a w niektórych przypadkach także jako tunele w zaświaty - do Xibalby.
Aby ubłagać bogów czuwających nad suchymi rejonami północnego Jukatanu, gdzie brak było rzek, a opady były niezwykle ograniczone, Majowie wybierali cenoty na miejsce składania ofiar. Wszak woda zawsze była niezwykle cenna.
Z tego względu niektóre z tych malowniczych dziur są miejscami wypełnionymi rozmaitymi bogactwami oraz setkami kości. Odkrycia zadziwiają.
Cenota w Chichén Itzá była ważnym miejscem dla Majów
W pobliżu studni budowano miasta - wielu odkryć archeologicznych związanych z wiarą w funkcje lejów dokonano więc choćby na terenie strefy starożytnego miasta Chichén Itzá. Odkryta tam święta cenota mierzy 20 m głębokości, 50 m średnicy i jest niemal idealnie okrągła.
Wielokrotne badania archeologiczne i prace pogłębiające zamulone dno, które były prowadzone w XX wieku, pozwoliły oszacować, że w leju znajduje się ponad 30 tysięcy artefaktów.
W świętej cenocie w Chichén Itzá odnaleziono złoto, jadeit, miedź, turkus, obsydian, kadzidło, ceramikę, gumę, muszle i kości. Udowodniono tym samym, że w czasach prekolumbijskich lej ten pełnił szczególną funkcję religijną i był niejako sercem Chichén Itzá. Sama nazwa miasta ma oznaczać "u wylotu studni Itzá" (Itzá to nazwa grupy etnicznej, która wówczas uzyskała polityczną i ekonomiczną dominację i jest kojarzona z "zaklinaczami wody").
Wielkie znaczenie cenot w Meksyku i ogrom odkryć archeologicznych
O tym, jak ważna była dla ludności Jukatanu święta cenota może świadczyć również fakt, że nawet wtedy, gdy Chichén Itzá straciło na znaczeniu, jeszcze długo prowadzono pielgrzymki do tego niezwykłego leja. To także potwierdzają odkrycia archeologiczne - w leju znaleziono bowiem artefakty datowane nawet na XVI wiek.
Obecnie wiele tego typu lejów dalej nie uchodzi uwadze ludności - są jednak teraz wykorzystywane nie w celach rytualnych, a rekreacyjnych. Turyści zażywają w nich kąpieli, a pasjonaci nurkują.