Kosmos

Odkryto najstarszą planetę skalistą

​Naukowcy odkryli jeden z najstarszych znanych układów planetarnych.

Układ planetarny ma skalistą planetę znaną jako TOI-561b, która orbituje wokół gwiazdy liczącej 10 mld lat. Jest ona dwa razy starsza od Słońca - układ jest dowodem potwierdzającym, że planety tworzą się od wczesnych dni Wszechświata.

Planeta TOI-561b jest około 1,5 raza większa od Ziemi, co czyni ją tzw. superziemią. Jednym z jej najciekawszych aspektów jest orbita - okrąża gwiazdę macierzystą ponad dwa razy w ciągu jednego dnia ziemskiego. 

TOI-561b nie znajduje się w ekosferze gwiazdy, więc nie nadaje się do podtrzymania życia. Uważa się, że na powierzchni TOI-561b panują temperatury powierzchni sięgające ponad 1700oC. Planeta ma także niezwykle małą gęstość jak na jej wielkość. Naukowcy twierdzą, że planeta jest bardzo stara.

Starsze planety mają mniejszą gęstość z powodu mniejszych ilości pierwiastków ciężkich, takich jak metale. Są one tworzone wewnątrz gwiazd, gdy się starzeją i eksplodują jako supernowe. Wybuch supernowej rozrzuca pierwiastki w przestrzeni wokół nich, a planety przyswajają je podczas wzrostu. We wczesnym Wszechświecie mniej było eksplozji gwiazd, a rezultatem tego były planety z małą ilością ciężkich pierwiastków we wnętrzu.

TOI-561b jest najstarszą planetą skalistą, jaką kiedykolwiek odkryto. Jest dowodem potwierdzającym, że planety mogły tworzyć się już od narodzin Wszechświata 14 mld lat temu.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | egzoplaneta | układ planetarny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy