Kosmos

Pierwszy postój w podróży łazika Curiosity

Po prawie dwóch miesiącach nieprzerwanej jazdy w kierunku Mt. Sharp, łazik Mars Science Laboratory zatrzymał się na krótkie pomiary naukowe. Ten postój nie potrwa dłużej niż kilka dni.

Od początku lipca tego roku łazik Mars Science Laboratory (MSL) "Curiosity" jest w trasie do celu głównego swej misji - podnóża góry Mt. Sharp. Podróż potrwa jeszcze przynajmniej kilka miesięcy i w jej trakcie nastąpi kilka krótkich postojów naukowych. Pierwszy z nich właśnie się rozpoczął.

W tym miejscu MSL dokona kilku zdalnych pomiarów okolicznych skał. Co ciekawe, jedna ze skał, nazwana "Darwin" wyglądem przypomina konglomerat (zlepieniec) skał. Na Ziemi takie konglomeraty często występują w obecności wody, co także jest możliwe i na Marsie. Nie jest to pierwszy konglomerat, jaki został zobrazowany przez kamery łazika - ten jednak może być pierwszym, któremu Curiosity przyjrzy się z bliska.

Nie przewiduje się bezpośrednich metod pomiarowych czy też użycia wiertła łazika. Pobyt MSL nieopodal skały "Darwin" potrwa zaledwie kilka dni, po czym łazik ruszy w dalszą drogę. Łącznie naukowcy zaproponowali pięć punktów postoju na drodze łazika - jest jednak możliwe, że Curiosity zatrzyma się także w innych miejscach, jeśli wykryte zostaną interesujące skały.

Łazik przejechał już ponad 2,9 km, z czego około 2/3 od lipca. Piątego września MSL przebył 141 metrów w jednej jeździe. Jest to jak na razie rekord w długości jazdy łazika podczas jednego dnia.

Źródło informacji (NASA)

Krzysztof Kanawka

Reklama

Źródło informacji

Kosmonauta
Dowiedz się więcej na temat: Mars | Curiosity | Curiosity | badania Marsa | Skała
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy