Kosmos

Postęp w nauce doprowadzi do zagłady ludzkości?

​Stephen Hawking po raz kolejny ostrzega - ludzkość wkrótce może strzelić sobie śmiertelnego "samobójczego gola".

Zdaniem wybitnego astrofizyka, Stephena Hawkinga, ludzkości zagrażają jej własne wytwory. Wojna nuklearna, globalne ocieplenie czy genetycznie zmodyfikowane wirusy - wszystko to może okazać się dla nas zabójcze. Hawking uważa, że dalsze postępy w dziedzinie nauki i technologii będą tworzyć "nowe scenariusze, gdy coś może pójść nie tak".

Hawking, który wypowiedział się o zagrożeniach dla świata przy okazji cyklu wykładów BBC Reith Lectures, jest przekonany, że jedynym ratunkiem ludzkości jest kolonizacja innych planet.

- Chociaż prawdopodobieństwo katastrofy na Ziemi w danym roku jest niewielkie, w ciągu kolejnych tysięcy lat jest niemal pewne. Do tego czasu powinniśmy przenieść się do innych gwiazd, więc katastrofa na Ziemi nie będzie oznaczać końca ludzkiej rasy. Ale nie stworzymy samowystarczalnych kolonii w kosmosie przez co najmniej 100 lat, więc przez ten czas musimy być bardzo ostrożni - powiedział Hawking.

Ironią losu jest, że jako główne źródło nowych zagrożeń Hawking wskazuje postęp w nauce. Już wcześniej brytyjski astrofizyk ostrzegał przed nadmiernym rozwojem sztucznej inteligencji, a teraz zwraca uwagę na inne czynniki. Na szczęście, nie jest jeszcze za późno i istnieją sposoby, by ocalić ludzkość.

- Nie zatrzymamy postępu ani go nie cofniemy. Musimy zatem lepiej rozpoznawać zagrożenia i kontrolować je. Jestem optymistą i wierzę, że jest to możliwe - dodał Brytyjczyk.

Zapytany o radę dla młodych naukowców, Hawking powiedział, że powinni oni zachować poczucie zachwytu o "naszym rozległym i skomplikowanym" wszechświecie.

- Z własnej perspektywy wiem, że nadszedł wspaniały czas, by żyć i prowadzić badania w fizyce teoretycznej. Nie ma dzisiaj chwil takich jak "Eureka" i odkrywanie czegoś, o czym nikt inny wcześniej nie wiedział. Ważne, by mieć pewność, że wszelkie zmiany idą w dobrym kierunku. W demokratycznym społeczeństwie oznacza to elementarną wiedzę naukową, którą powinien być obdarzony każdy jej członek - podsumował Hawking.

Świadomość tego, że nadmierny postęp technologiczny może być dla nas zgubny, to pierwszy krok do odzyskaniem kontroli nad światem.

Reklama
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy