Kosmos

Rosja wznowi turystyczne loty do ISS

Rosyjska agencja kosmiczna (Roskosmos) wznowi turystyczne loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) – czytamy na łamach The Verge. Jest to odpowiedź na utratę ważnego kontraktu z NASA.

W latach 2001-2009 Roskosmos zabrał na ISS w sumie 9 kosmicznych turystów. Później podjęto decyzję o rozszerzeniu załogi stacji, więc każda wolna przestrzeń została wykorzystana na potrzeby astronautów NASA oraz innych agencji kosmicznych biorących udział w przedsięwzięciu. Czasy i sytuacja ponownie uległy zmianie, a Rosjanie zamierzają się dostosować.

Wraz z końcem programu wahadłowców NASA została zmuszona do wysyłania swoich astronautów na pokładach rosyjskich statków Sojuz. Rozwiązanie sprawdza się, ale jest bardzo kosztowne. Dlatego na zlecenie amerykańskiej agencji kosmicznej prywatne firmy opracowują rozwiązania umożliwiające wykonywanie lotów, również załogowych, do ISS. Będą one gotowe w 2018 roku, a tym samym NASA zerwała umowę z Rosją.

Reklama

W obliczu utraty znacznych wpływów Roskosmos zdecydował o wznowieniu turystycznych lotów do ISS właśnie od 2018 roku. Chętni i ekstremalnie bogaci klienci agencji będą zamieszkiwali rosyjski segment stacji.

Różne źródła podają różne celny, ale kosmiczni turyści z lat 2001-2009 płacili za lot do ISS na pokładach kapsuł Sojuz od 20 do 40 mln dol.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy