Sonda Voyager 2 opuszcza Układ Słoneczny i wkracza w przestrzeń międzygwiezdną
Już niebawem sonda kosmiczna Voyager 2 stanie się drugim obiektem w historii, który opuści granice Układu Słonecznego.
Pierwotnie misja sondy zakładała przelot niedaleko czterech gigantów gazowych – Jowisza, Saturna, Urana oraz Neptuna. Było to możliwe dzięki rzadkiej konfiguracji planetarnej, która ma miejsce tylko raz na 175 lat. Okazało się więc, że to szansa, której NASA nie mogła przegapić.
Sześć lat temu bliźniacza sonda, Voyager 1, stała się pierwszym statkiem kosmicznym, który opuścił granice Układu Słonecznego. Teraz wszystko wskazuje na to, że niebawem dołączy do niego Voyager 2.
"Od końca sierpnia instrument mierzący promieniowanie kosmiczne w sondzie wykazał wzrost wartości promieniowania o około 5 proc." – poinformowała NASA. Voyager 1 wykrył podobny wzrost promieniowania około trzech miesięcy przed przejściem przez heliopauzę – teoretyczną granicę, na której wiatr słoneczny jest zatrzymywany przez ośrodek międzygwiezdny.
Dokładna data opuszczenia Układu Słonecznego przez Voyagera 2 nie jest jednak znana. "W nadchodzących miesiącach będziemy obserwować sondę, jednak obecnie wciąż nie wiemy, kiedy dotrze ona do heliopauzy" - powiedział Ed Stone, naukowiec z zespołu projektowego Voyager.