Kosmos

SpaceX - eksplozja Starshipa SN8 podczas próby lądowania

Model SN8 pojazdu Starship wykonał lot na 12,5 km. Lot zakończył się eksplozją podczas próby lądowania. Na pokładzie nie było ludzi.

Test modelu SN8 pojazdu Starship został wykonany 8 grudnia 2020 roku z Boca Chica w Teksasie. Był to pierwszy test tego pojazdu na tak dużą wysokość - wcześniej wykonane zostały loty modeli SN5 i SN6 na wysokość około 150 metrów. Tamte modele - w porównaniu z SN8 - były uproszczone w swojej konstrukcji i kształcie.

Do startu SN8 doszło 9 grudnia około godziny 23:45 CET. SN8 wznosił się powoli na trzech silnikach Raptor. W trakcie lotu stopniowo były wyłączane silniki.

Reklama

Po osiągnięciu zakładanego pułapu rozpoczął się lot w pozycji horyzontalnej. Pojazd w ten sposób obniżał swoją wysokość, aż do ostatnich sekund przed lądowaniem.

W ostatnich sekundach przed lądowaniem pojazd SN8 znów zmienił swoją pozycję do pionowej, po czym nastąpiła próba lądowania. To lądowanie zakończyło się niepowodzeniem i eksplozją SN8. Zespół SpaceX uznał jednak test za udany (szybko pojawił się komentarz “nice work"). Lądowanie nastąpiło w wyznaczonym miejscu. Test trwał sześć minut i 42 sekundy.

Czym był Starship SN8?

Pojazd Serial Number 8 (SN8) to prototyp rakiety budowanej przez SpaceX firmę należącą do amerykańskiego miliardera Elona Muska. Firma ma za sobą wiele sukcesów takich jak rakiety Falcon 9 czy Falcon Heavy i ich lądujące boostery. Starship nie jest jednak “tylko" rozwinięciem technologii stosowanych w Falconach - przede wszystkim jest to zestaw nowych rozwiązań i technologii, opierających się na założeniu wielokrotnego wykorzystania. Egzemplarz SN8 jest już budowany od kilku miesięcy.

Starship ma być potężnym pojazdem wielokrotnego użytku, który wyraźnie obniży koszty wysyłki ładunków i ludzi w kosmos. W przyszłości na jego pokładzie mają odbywać się loty na Księżyc i Marsa. Razem z boosterem Super Heavy ma mieć wysokość 120 metrów. Na jego pokładzie będzie można przewozić ponad 100 ton ładunku.

Źródło informacji

Kosmonauta
Dowiedz się więcej na temat: SpaceX | Starship
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy