Spektakularne wydmy na Marsie

​NASA udostępniła nowe, ciekawe zdjęcie zrobione przez orbiter Mars Odyssey, który krąży wokół Czerwonej Planety już od 20 lat. Obraz, który można zobaczyć poniżej, zawiera fałszywe kolory, które pokazują morze niebieskich wydm i żółte linie wyrzeźbione przez wiatr na powierzchni Marsa.

Zdjęcie opublikowano w ubiegły czwartek 8 kwietnia i obejmuje szeroki na około 30 km fragment morza wydm na powierzchni Marsa. Cały ten obszar jest mniej więcej tak duży jak stan Teksas.

Niebieski kolor reprezentuje chłodniejszą temperaturę, a żółty zaznacza obszary wydm ogrzane przez Słońce. Zdjęcie zostało stworzone przy użyciu kombinacji obrazów uchwyconych przez System Obrazowania Emisji Termicznej Mars Odyssey. Obrazy zostały wykonane pomiędzy grudniem 2002 a listopadem 2004 roku, ale dopiero teraz zostały udostępnione, aby uczcić rocznicę pracy orbitera.

Mars Odyssey orbituje wokół Marsa, a jego głównym instrumentem jest kamera termowizyjna do wykrywania dowodów na istnienie wody i lodu na planecie. Sonda została wystrzelona w 2001 roku i jest obecnie najdłużej pracującym statkiem kosmicznym w historii. 

Reklama

Najnowszym mieszkańcem Marsa jest łazik Perseverance i helikopter Ingenuity, które wylądowały na Czerwonej Planecie na początku tego roku. NASA przygotowuje się już do pierwszego lotu testowego helikoptera Ingenuity, który został opóźniony z powodu błędu podczas przygotowań do testu lotu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Misja na Marsa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy