Kosmos

Tajemnicza Planeta X najprawdopodobniej nie istnieje

​Po 5 latach ciężkiej pracy, teleskop WISE nie znalazł żadnego śladu tajemniczej Planety X, która miałaby znajdować się w dalekich zakamarkach Układu Słonecznego.

Planeta X to hipotetyczna, dziewiąta planeta w Układzie Słonecznym, znajdująca się dalej od Słońca niż Neptun. Koncepcja jej istnienia powstała w konsekwencji obserwacji zaburzeń ruchu Urana i Neptuna, które miałoby powodować nieznane ciało niebieskie. Część astronomów twierdziła, że obiekt musi znajdować się w odległości ok. 50 j.a. od Słońca, gdyż właśnie tam jest pas pustej przestrzeni.

Wiele jednak wskazuje na to, że Planeta X nie istnieje. Działający w podczerwieni teleskop WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) dostrzegł ponad 3500 nowych gwiazd, ale tajemniczego obiektu nie odnalazł.

Niedawne obliczenia sugerują, że Planeta X powinna mieć masę ok. 30-70 proc. Ziemi i średnicę 10-15 tys. km. Powinna znajdować się ona w odległości 100-170 j.a. od Słońca, choć istnieją teorie o gazowym olbrzymie (do 4 mas Jowisza) znajdującym się w Obłoku Oorta, w odległości 10-30 tys. j.a. od naszej gwiazdy.

Gdyby Planeta X faktycznie by istniała, to teleskop WISE na pewno by ją znalazł. Przez 5 lat pracy urządzenie to zebrało zdjęcia wielu ciał niebieskich, a wśród nich nie było nic, co można by uznać za Planetę X.

Szanse na to, że Planeta X nie istnieje drastycznie wzrosły, chociaż może być to dobrą wiadomością, gdyż obiekt ten miał wytrącać ze swoich orbit komety i duże meteoryty, a następnie kierować je w stronę naszej planety.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Planeta X | astronomowie | Układ Słoneczny | WISE | teleskop
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy