Kosmos

Udało się! Marsjańska próbka zebrana i zapieczętowana

​NASA udostępniła zdjęcie pierwszej próbki skał pobranej na Marsie. Widać na nim tytanową tubę, w której znajduje się materiał skalny. Obraz wykonany przez Sampling and Caching System Camera potwierdza, że misja badawcza zakończyła się sukcesem.

Pierwsza próba pobrania próbki przez łazik Perseverance zakończyła się niepowodzeniem. Chociaż prawidłowo przeprowadzono proces wiercenia i pieczętowania próbki, żaden materiał skalny nie został zebrany. NASA uważa, że było to prawdopodobnie spowodowane inną konsystencją skał niż przewidywano.

NASA podjęła kolejną próbę wiercenia w marsjańskiej skale, zaledwie kilka dni później. Tym razem się udało, efektem czego jest właściwa próbka rdzenia umieszczona w tytanowej tubie.

W poniedziałek wykonano kilka zdjęć tuby, która została pozostawiona w docelowym miejscu na Czerwonej Planecie, skąd odbierze ją orbiter z jednej z przyszłych misji. Na zdjęciach widać zarówno nakrętkę na tubie z jej numerem seryjnym, jak i jej wnętrze, gdzie łatwo dostrzec mały cylinder. Tym samym oficjalnie zapakowano fragment skalny, który wróci na Ziemię.

Reklama

To kamień milowy dla eksploracji Marsa. NASA planuje zebrać wiele próbek z różnych miejsc na Czerwonej Planecie, umieszczając każdą z nich w hermetycznych tytanowych tubach na poczet przyszłej misji Mars Sample Return.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mars | Misja na Marsa | skały | Perseverance | łazik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy